Skip to content Skip to footer

Czy warto zainwestować w blachodachówkę?

Blachodachówka to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań, jeśli chodzi o pokrycie dachowe. Jako, że jest to materiał stosunkowo lekki, niedrogi i odporny na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, warto rozważyć jego zakup.

Czym wyróżnia się blachodachówka?

Blachodachówka wyróżnia się charakterystycznym tłoczeniem, które przypomina wyglądem dachówkę ceramiczną, a do tego jest tańszym i lżejszym pokryciem dachowym. Dzięki zastosowaniu specjalnej powłoki można liczyć na zwiększoną odporność na korozję, promieniowanie ultrafioletowe oraz uszkodzenia mechaniczne.

Dostępne są na rynku również blachodachówki z posypką, dzięki czemu można liczyć także na lepsze tłumienie hałasu. Przetłoczenia w blachodachówce mogą mieć zróżnicowany kształt, a do tego można liczyć na szeroki wachlarz wyboru odnośnie koloru. Zaletą blachodachówki jest jej bardzo mała waga, która wynosi ok 5 kg/m2. Nie trzeba też martwić się tym, że nasiąknie ona wodą, co zwiększyłoby jej masę.

Kiedy warto zdecydować się na zastosowanie blachodachówki na dachu?

Blachodachówka stosowana jest na dachach stromych, gdzie nachylenie połaci wynosi powyżej dziewięciu stopni. W przypadku blachodachówki z posypką mineralną kąt ten ma wartość powyżej dwunastu stopni. Jeśli chodzi o górną granicę, to jest to kąt dziewięćdziesięciu stopni. Tego rodzaju pokrycie dachowe sprawdza się szczególnie w przypadku dachów o nieskomplikowanej konstrukcji, która pozbawiona jest wykuszy i załamań.

Chociaż można zastosować blachodachówkę również w przypadku bardziej skomplikowanych dachów, to jednak wiążą się z tym rozwiązaniem większe nakłady finansowe, a mianowicie konieczny staje się zakup większej ilości materiału. W związku z tym, zaleca się pokrywać dach blachodachówką w przypadku dachów dwuspadowych oraz prostych konstrukcji dachów czterospadowych.

Blachodachówka a arkusze i moduły

Okazuje się, że blachodachówka dostępna jest także w postaci arkuszy i modułów. Dzięki temu można przygotować arkusze blachodachówki idealnie dopasowane do wymiarów dachu. Wymaga to jednak precyzyjnych obliczeń, których wykonanie można zlecić sprzedawcy blachodachówki. Dzięki takiemu rozwiązaniu można liczyć na sporą oszczędność, gdyż podczas docinania materiału trzeba liczyć się z większymi czy mniejszymi jego stratami.

Blachodachówka w arkuszach to świetnie rozwiązanie w przypadku dachów o prostych konstrukcjach, dzięki czemu łatwo dopasować je do długości połaci dachu dwuspadowego. Z kolei blachodachówka w modułach zalecana jest w przypadku dachów o bardziej skomplikowanym kształcie. Panele są stosunkowo łatwe do przetransportowania i montażu.

Artykuł powstał we współpracy z Budmax-Metal