Skip to content Skip to footer

Lampy do pokoju – co powinieneś wiedzieć, zanim je kupisz

Lampy pokojowe mogą mieć różną formę, kształt i przeznaczenie. Niemniej kwestie aranżacyjne to jedno a kwestie techniczne – to drugie. Zanim zakupisz taką lampę, koniecznie przemyśl kilka ważnych spraw dotyczących ich montażu i instalacji. Zwłaszcza, że od tego zależy Twoje bezpieczeństwo i opłacalność tej inwestycji.

Gwint – aspekt, który ma znaczenie

Lampy pokojowe mogą być dostosowane z reguły do dwóch podstawowych rodzajów gwintów. Pierwszy z nich to E24 – jest on najczęściej spotykanym gwintem, jeśli chodzi o lampy. Może się jednak okazać, że jesteśmy szczęśliwymi nabywcami urządzeń oświetleniowych posiadających gwint E14. Tego typu lampy i żyrandole wymagają specjalnych źródeł światła, aczkolwiek równie łatwo dostępnych co E24.

Moc – czyli (nie)ważny parametr

Jeszcze do niedawna każdy, kto kupił choć raz lampę pokojową zdawał sobie sprawę z jej maksymalnej mocy. Przekroczenie tego parametru o kilka procent groziło poważnym uszkodzeniem a nawet całkowitym zniszczeniem sprzętu. Moc miała jednak znaczenie wtedy, gdy korzystaliśmy z klasycznych żarówek. Już wprowadzenie świetlówek (które przecież oszczędzały dużo mocy) znacznie zmieniło podejście do tego problemu. Teraz zakup lampy i żyrandolu do 50 W nie zmusza nas, do stosowania słabszych źródeł światła. Zwłaszcza, że nikt nie produkuje tak silnych żarówek LED.

Barwa światła

Jeśli lampa bądź żyrandol są umieszczone w miejscu, w którym z reguły wypoczywamy, przyda się nam żarówka o bardziej ciepłej barwie światła. Jest ona wręcz idealna, jeśli zależy nam na dobrym wypoczynku. Jeśli zaś lubimy pracować w domu (np. przy komputerze), lampa pokojowa bądź żyrandol powinny świecić światłem zimnym i koniecznie białym. Takie światło bardzo przypomina to, które emituje nasze Słońce. Dlatego przy nim będzie się nam najlepiej pracowało.

Stabilność

Jeśli w domu przebywają małe dzieci, nie radzimy kupować wysokich lamp pokojowych o podstawie charakteryzującej się dość niewielką powierzchnią. Pomyślmy raczej o niskich, stabilnych lampach, które trudno przewrócić. Jeśli w domu nie ma dzieci (bądź są już wystarczająco duże), możemy sobie pozwolić na nutkę ekstrawagancji. Zwłaszcza, że wysokie lampy pokojowe lepiej rozpraszają światło i obejmują swoim zasięgiem znacznie większą przestrzeń.

Nie zapominajmy też o zabezpieczeniu przeciwprzepięciowym – w nowoczesnych lampach mamy do czynienia z obudową podpiętą do przewodu PE (ochronnego).

Źródło artykułu http://lampykemar.pl/