Skip to content Skip to footer

Co warto wiedzieć o uzdatnianiu wody?

Podstawą w trosce o dobre zdrowie jest picie czystej wody. Dzisiaj mało kto o tym myśli, gdyż przynajmniej pozornie dostęp do czystej wody jest powszechny. Okazuje się jednak, że wiele osób nie zdaje sobie zupełnie sprawy, jak wiele zanieczyszczeń znajduje się w wodzie, którą piją. Jak się ich stamtąd pozbyć?

Filtry do uzdatniania wody

Niewątpliwie, najpowszechniejszym rozwiązaniem jest używanie filtrów uzdatniających wodę. Warto jednak od razu zaznaczyć, że jest bardzo wiele rodzajów filtrów. Najbardziej podstawowe filtry to tak zwane filtry dzbankowe. Są to po prostu dzbanki wyposażone w filtry, które usuwają najpoważniejsze zanieczyszczenia z wody. Niemniej jednak, w przypadku mniejszych zanieczyszczeń, na przykład drobnoustrojów bywają one zwykle nieskuteczne.

Alternatywą jest skorzystanie z zaawansowanego filtru uzdatniającego wodę. Mowa tutaj o filtrze ze złożem węglowym. Jego najważniejszą cechą jest z pewnością olbrzymi uniwersalizm i kompleksowość uzdatniania wody. Rzecz w tym, że złoże węglowe zatrzymuje zarówno największe, mechaniczne zanieczyszczenia, jak i drobnoustroje, czy też cząstki metali. Uzdatnianie wody tą metodą jest więc absolutnie najskuteczniejsze.

Kiedy uzdatniane jest niezbędne?

Przed rozpoczęciem rozważań odnośnie tego w jaki sposób uzdatniać wodę warto się w ogóle zastanowić czy jest to konieczne? Nie zawsze bowiem woda z kranu jest niezdatna do picia. Jeszcze kilkanaście lat temu faktycznie mało w którym miejscu w Polsce można było spokojnie pić wodę z kranu. Dzisiaj lokalizacji takich jest więcej, gdyż przedsiębiorstwa miejskie coraz skuteczniej uzdatniają wodę.

Niemniej jednak, wciąż w wielu miejscach rury doprowadzające wodę do mieszkań są stare i pełne różnego typu zanieczyszczeń. Ponadto, w mniejszych miejscowościach i na wsiach, w wodzie nieraz znajdują się zanieczyszczenia, gdyż pochodzi ona z gruntu.

W czym pomaga uzdatnianie wody?

Wspominano powyżej wielokrotnie o zanieczyszczeniach w wodzie, jednak czym właściwie one są? Tak naprawdę, zanieczyszczenia nie zawsze są takie same. Czasem mogą być nimi bakterie, które wywołują u człowieka mniej lub bardziej poważne choroby. Jednakże, często uzdatnienie wody polega też na pozbyciu się żelaza, czy manganu.

Warto mieć na uwadze, że niektóre zanieczyszczenia, jak chociażby piasek, są widoczne gołym okiem. Również trudno nie zauważyć żelaza w zmieniającej zapach i barwę wodzie. Jeśli jednak chodzi o drobnoustroje, często są one całkowicie niezauważalne, co nie oznacza, że nie są groźne.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Rosmosis