Praca w ogrodzie wymaga dużej ilości narzędzi i akcesoriów dodatkowych. Wszystko to wymaga, aby została wygospodarowana przestrzeń do przechowywania takich przedmiotów. W ten sposób będzie panował porządek oraz łatwo będzie znaleźć potrzebne w danej chwili narzędzie ogrodnicze.
Gotowe obiekty do montażu na działce
Jeżeli nie mamy zdolności budowlanych, możemy skorzystać z jednego z rozwiązań gotowych obiektów. Domki drewniane narzędziowe wykonywane są w różnych rozmiarach. Wyposażone są one we wszystkie elementy, takie jak zadaszenie i drzwi wejściowe. To doskonałe rozwiązanie do każdego ogrodu.
Domków takich nie musimy budować na tradycyjnych fundamentach. Wystarczy tylko wykonanie lekkiej płyty fundamentowej lub punktowych szalunków do montażu konstrukcji domku narzędziowego drewnianego. Pamiętać należy o odprowadzeniu wody deszczowej z zadaszenia tak, aby nie gromadziła się ona przy domku drewnianym.
Możliwość rozbudowy domku narzędziowego
Ustawione na działce domki narzędziowe drewniane mogą być rozbudowywane o kolejne elementy, aby wykorzystać miejsce na działce. Dobrze w takim punkcie lokalizować kompostownik oraz drewutnie na potrzeby funkcjonowania paleniska w ogrodzie. To również ułatwi utrzymanie czystości na działce. Poprawia to ergonomię pracy w ogrodzie.
Jeżeli domek drewniany jest również użytkowany jako podręczny warsztat, to warto wyposażyć go w oświetlenie i instalację elektryczną. Warto zamontować rynny i rury spustowe na dachu takiego obiektu, ponieważ ułatwi to gromadzenie deszczówki i ekologiczne podlewanie ogrodu.
Konserwacja wiat i domków narzędziowych
Domki narzędziowe drewniane wymagają konserwacji. Materiał, z jakiego są wykonane, jest odporny na czynniki atmosferyczne. Powinien być jednak odpowiednio zabezpieczony. W zależności od potrzeb co dwa sezony powinno być wykonane malowanie środkami zabezpieczającymi w postaci farb lub bejc. Jeżeli odpowiednio dobierzemy technikę, to okres przerw pomiędzy malowaniem znacząco się wydłuży.
Drugim ważnym elementem jest sprawdzenie stanu pokrycia dachowego. Szczelna izolacja przed deszczem pozwoli na długie i bezpieczne użytkowanie domku na narzędzia i inne akcesoria ogrodnicze. Jak w każdym obiekcie wystawionym na działanie czynników zewnętrzny, należy cyklicznie sprawdzać stan elementów metalowych.
Artykuł przygotowany we współpracy z firmą Megiw – producentem drewnianych domków narzedziowych