Od czasu do czasu każdy planuje mniejsze lub większe remonty w swoim domu. Do takiego przedsięwzięcia trzeba się jednak odpowiednio przygotować, bo dzięki temu uniknie się nieprzyjemnych niespodzianek po drodze i wszystko zostanie zakończone zgodnie z planem i w określonym terminie. Kilka wskazówek i podpowiedzi, jak za to się zabrać, zawsze będzie w cenie.
Od czego zacząć planowanie większego remontu?
Gdy przystępuje się do remontu, warto wcześniej opracować sobie wstępny plan. Zdecydowanie nie należy robić tego na tak zwanego wariata. Takie podejście powoduje bowiem, że remont przeciąga się w nieskończoność. Jedną z najważniejszych kwestii jest stworzenie kosztorysu i zaplanowanie budżetu. Zawsze należy mieć przygotowane około 20% funduszy więcej, niż wskazują na to pierwsze wyliczenia. Dlaczego? Podczas remontu może okazać się, że trzeba będzie wykonać jeszcze jakieś dodatkowe prace, kupić więcej materiałów budowlanych, zatrudnić innego fachowca. Takie niespodzianki są praktycznie nieuniknione i zdarzają się każdemu. Mając większą kwotę przeznaczoną na remont, nie trzeba martwić się o to, że brak funduszy wstrzyma prace lub spowoduje, że trzeba będzie zrezygnować z jakichś naprawdę niezbędnych działań.
Zakupy materiałów budowlanych
Jedną z ważniejszych kwestii jest zakupienie odpowiedniej ilości materiałów budowlanych oraz materiałów do wykończenia wnętrza. Aby nie kupować na oko i by nie wydawać pieniędzy niepotrzebnie, należy bardzo szczegółowo przeliczyć sobie, ile czego potrzebujemy. Nie jest to na szczęście skomplikowane. Materiały budowlane są zawsze dokładnie opisane na przykład na paczkach. Bez problemu znajdzie się wymiary płyt gk, informacje dotyczące ilości płytek czy paneli w paczce. Dzięki temu można materiały kupować precyzyjnie, doliczając pewien niewielki ich zapas. Zwykle fachowcy polecają, aby kupić około 10% więcej. Taki zapas jest wystarczający.
Wymiary płyt gk
Podczas remontu bardzo wiele osób decyduje się na przykład na postawienie ścianki działowej, czy jakiegoś przepierzenia pomiędzy pomieszczeniami. Najczęściej stosuje się do tego zwykłe płyty gipsowo-kartonowe. Zrobienie takich prostych konstrukcji nie stanowi większego problemu dla specjalisty. Trzeba jednak zaplanować to wcześniej, zwizualizować sobie wnętrze po wprowadzeniu nawet tak drobnych zmian. Dlatego właśnie korzystanie z różnego rodzaju programów do wizualizacji to jeden z dobrych pomysłów na etapie planowania remontu. Dzięki takim prostym zabiegom łatwiej wyobrazić sobie efekt końcowy.