Skip to content Skip to footer

Zagrożenia dla BHP w zakładzie pracy

Temat bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy jest niestety jednym z częściej pomijanych i zapominanych przez pracodawców. Jeśli już się zastanawiamy nad czyhającym na pracowników zagrożeniami, to przychodzą nam do głowy najbardziej oczywiste, typu upadek czy skaleczenie. Jednak potencjalnych źródeł zagrożeń jest więcej, ale na szczęście jest też wiele sposobów na minimalizowanie ryzyka.

Narzędzia CNC

Narzędzia CNC jawią się w naszych oczach jako całkowicie bezpieczne, z uwagi na pełną automatykę procesu produkcji. W dużym stopniu jest to twierdzenie uzasadnione, wszak pracownik obsługujący np. frezarkę zarządzaną programem CNC nie musi zbytnio ingerować w przebieg procesu produkcyjnego. Jednak nie należy zakładać, że i na tym stanowisku nie występują zagrożenia niewidoczne na pierwszy rzut oka. Jednym z zagrożeń towarzyszących tej technologii jest wysoka prędkość działania całego urządzenia, co wymusza na pracowniku bardzo szybkie poruszanie się i podawanie oraz odbieranie obrabianego materiału. Z uwagi na niejednokrotnie ostre krawędzie surowego materiału oraz wysoką temperaturę produktu gotowego, najczęstsze wypadki przy obsłudze narzędzie CNC są związane z poparzeniami oraz skaleczeniami. Jest to dosyć łatwe do zniwelowania, używając rękawic roboczych, które powinny być łatwo dostępne dla pracownika, tak aby po zużyciu jednej pary, łatwo mógł je wymienić na nowe.

Jeszcze innym zagrożeniem jest nieautoryzowane usuwanie elementów obudowy i osłon tych urządzeń, często rzekomo celem poprawy parametrów pracy urządzenia. Najlepszą prewencją w tym wypadku zawsze jest odpowiednie szkolenie pracowników, zwłaszcza w zakresie konsekwencji, jakie mogą wystąpić przy pochwyceniu np. dłoni przez pracujące elementy maszyny. Niestety, ale do nich zalicza się m.in. zmiażdżenie, złamanie, czy poważne skaleczenie skóry.

Ostrzenie narzędzi

Innym, dość często występującym zagrożeniem, choć niezbyt szeroko omawianym jest ostrzenie narzędzi. Z zasady narzędzia są zabezpieczone osłonami, aby nie kaleczyć pracowników, a ich eksploatacja odbywa się zgodnie z założeniami producenta. Jednak sytuacja ta wymyka się spod założonego szablonu, gdy niezbędne jest naostrzenie narzędzi. Wtedy to zwiększone jest narażenie na skaleczenie, gdyż ostre elementy narzędzi są blisko pracującej ręki pracownika. Zwykle pomaga zwiększona uwaga i stosowanie rękawic.

Obróbka drewna

Tutaj zagrożenie stanowią zarówno narzędzia do drewna, jak i samo drewno, np. poprzez opiłki drewniane, mogące wbić się w skórę. Z tego względu musimy zawsze stosować rękawice ochronne, dbać o porządek, a narzędzia do drewna zawsze odkładać w bezpieczne miejsce.