Skip to content Skip to footer

Kominek w domu, jaki wybrać?

Wiele osób decyduje się na zainstalowanie w domu kominka. Stanowi on bowiem dobre źródło ogrzewania, a niekiedy oryginalną dekorację pomieszczenia. Kominek kojarzy się najczęściej z zimowym wieczorem, ciepłą atmosferą i relaksem. Ponadto, może okazać się najtańszym rozwiązaniem grzewczym.

Domek z kominkiem, czyli na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze kominka do domu, warto zastanowić się na kilkoma kwestiami. Bowiem tylko odpowiednio wybrany będzie zapewniał długotrwałe ciepło. Podstawowym aspektem jest jego rodzaj, a także wkład. Każdorazowo należy zwrócić uwagę na obudowę, która musi być wykonana z materiałów niepalnych. Ponadto, istotne są niektóre parametry, takie jak: moc czy sprawność grzewcza. Są one kluczowe, gdy ogrzewany ma być cały dom. Sprawność grzewcza odpowiada wówczas za to, ile ciepła będzie emitował kominek. Powinno się więc wybrać najbardziej bezpieczne rozwiązanie i odpowiednio zaplanować montaż.

Zalety kominka zamkniętego

Kominek z zamkniętym paleniskiem jest dużo częściej wybierany niż kominek otwarty. Wiąże się to przede wszystkim z wydajnością, która jest zdecydowanie większa przy kominkach zamkniętych. Efekty grzewcze są więc zdecydowanie lepsze, a co najważniejsze zużywa on dużo mniej paliwa. Jest to tańsza wersja ogrzewania. Ważną kwestią jest także fakt, że kominek nie musi być bez przerwy doglądany, ani gaszony na noc. Prawidłowy montaż oraz użytkowanie, stanowi gwarancję bezpieczeństwa. Ponadto, za pomocą kominka zamkniętego, w zależności od wkładu, można ogrzać cały dom, a nawet wodę użytkową. Komfortem jest również to, że dużo rzadziej dokłada się drewno, ponieważ wolniej się ono spala. Zaletą jest więc znaczna dostępność drewna oraz jego przystępna cena. Ten rodzaj ogrzewania może być instalowany, zarówno w domach parterowych, jak i piętrowych. Ponadto, sam kominek może idealnie podkreślić wystrój wnętrza.

Domek z kominkiem klasycznym

Otwarty kominek robi ogromne wrażenie, jednakże jest w stanie ogrzać jedynie pomieszczenie, w którym się znajduje. Może więc sprawdzić się w przypadku, gdy ma stanowić tylko element dekoracyjny i być używany od czasu do czasu. Nie dostarczy on jednak ciepła na dłuższy czas. Bowiem paliwo w nim szybciej się spala, a po jego wygaszeniu, ciepło utrzymuje się przez krótki czas. Ponadto, wymaga on częstego doglądania, a przede wszystkim jest mniej bezpieczny. Jako element wystroju, będzie on naprawdę efektowny. Musi być jednak dobrze dobrany do wnętrza. Nadaje on wówczas pomieszczeniu wyjątkowy klimat.