Skip to content Skip to footer

Skrzynki do mięsa dostosowane do nowoczesnych form handlu.

Opakowania do transportu produktów spożywczych ułatwiają handel i wspierają działania dotyczące obsługi sprzedaży. Muszą one być dostosowane do towaru i przepisów sanitarnych. Dużą uwagę należy zwrócić na to, aby towar był zabezpieczony podczas transportu i magazynowania.

Towary pakowane próżniowo i opakowania zbiorcze

Coraz większą ilość sprzedawanego mięsa stanowią porcje pakowane próżniowo. Pojemniki na mięso wykonane z tworzyw sztucznych mogą służyć do pakowania towaru według zamówień od klienta. Chronią one opakowania foliowe przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz ułatwiają konfekcjonowanie towaru. Wygodne uchwyty umożliwiają przenoszenie pojemników w bezpieczny sposób. Cecha ta jest ważna w przypadku pomieszczeń produkcyjnych, gdzie mogą występować różne zagrożenia z bezpieczeństwem pracy osób odpowiedzialnych za pakownie towaru.

Pojemniki używane w transporcie mięsa poprawiające jakość magazynowania towaru

Nowoczesne pojemniki plastikowe na mięso mogą pełnić jednocześnie kilka funkcji. Oprócz tych związanych z ochroną mięsa w trakcie transportu należy zwrócić uwagą na cechu poprawiające wygodę podczas magazynowania mięsa. Producenci wyposażyli każdy pojemnik w ruchome elementy pozwalające na układanie pojemników jeden na drugim. W ten sposób powstają konstrukcje zastępujące regały magazynowe. Otwarta przednia część tego typu pojemników pozwala na szybkie odnalezienie towaru i wyjęcie go z wnętrza pojemnika. Po opróżnieniu skrzynki może być ona zwrócona dostawcy. Takie opakowania wielorazowe ułatwiają utrzymanie czystości na magazynie. Konstrukcja pojemników zapewnia stabilność przez zazębianie się skrzynek.

Przewóz mięsa na potrzeby nowoczesnych sklepów

W handlu duży nacisk kładziony jest na szybkość przewozu towarów oraz systemowe rozwiązania stosowane w logistyce. W tym celu pojemniki masarskie również projektowane są, aby ułatwić ich transport. Przykładem są pojemniki Maxmeat, które są łatwe w przenoszeniu oraz transporcie. Ustawianie ich w pionie pozwala na bezpieczne przewożenie dużej ilości mięsa na małej powierzchni. Zaletą jest również możliwość wkładania jednego pojemnika w drugi. Ułatwi to odbiór pojemników zwrotnych i ich układnie na samochodzie dostawczym. Mocna konstrukcja pojemnika pozwala na jego wielokrotne użytkowanie w różnych warunkach. Niska waga pojemnika zmniejsza koszty transportu do odbiorców oraz odbierania pojemników pustych.