Skip to content Skip to footer

Jak ciekawie zagospodarować balkon?

Balkon to istotny element każdego domu. Warto poświęcić jak najwięcej czasu i energii w jego ciekawe urządzenie – wysiłek taki zwróci się nam na wiele sposobów. Przede wszystkim zyskujemy dzięki temu doskonałe miejsce do relaksu i spędzania wolnego czasu. Pięknie urządzony balkon to świetna przestrzeń do odpoczynku w słoneczny dzień czy miejsce idealne do spędzania czasu ze znajomymi. Oprócz tego jest to istotna ozdoba naszego domu. Dobrze wykonane i dobrane donice balkonowe wraz z kwiatami mogą znacznie upiększyć każdy budynek.

Jakie kwiaty na balkonie?

Odpowiednio dobrane donice balkonowe to jedno. Równie istotne jest wybranie samej roślinności którą będziemy w nich hodowali. Wybór kwiatów idealnie pasujących do balkonów jest obecnie bardzo szeroki. Możemy pozwolić sobie tu nawet na nieco bardziej wymagające rośliny, które potrzebują na przykład dużej ilości światła słonecznego. Nie bez znaczenia jest oczywiście ich wygląd. Warto decydować się tu na najbardziej kolorowe i wielobarwne kwiaty, które upiększą nasz dom.
Jedną z najpopularniejszych roślin hodowanych na balkonach są surfinie. Te piękne kwiaty zachwycają swoim wyglądem. Wymagają jednak dość starannej opieki – przede wszystkim regularnego nawożenia oraz częstego podlewania.
Inną ciekawą propozycją jest bidens. Kwiat ten potrafi bardzo mocno się rozrastać, trzeba zatem zapewnić mu odpowiedni pojemnik. Oprócz zwykłych doniczek dobrze mogą się tu sprawdzić skrzynki ogrodnicze. Idealnie sprawdzi się to na nieco większych balkonach. Bidens jest rośliną odznaczającą się znaczną odpornością na warunki pogodowe.

Jakie donice kupić?

Doniczki balkonowe dostępne w sklepach odznaczają się obecnie wielkim zróżnicowaniem. Możemy znaleźć modele wykonywane z różnych materiałów, często wyposażone też w bardzo fantazyjne ozdoby. Istnieje kilka cech, na które powinniśmy uważać przy takich zakupach.
Doniczki balkonowe muszą być wytrzymałe. Są w końcu nieustannie wystawiane na działanie różnych, nierzadko bardzo wymagających warunków atmosferycznych. Przy marnej jakości wykonania czy słabych materiałach, szybko mogą ulec zniszczeniu. W takiej sytuacji na zagrożenie narażamy również nasze kwiaty.
Trzeba oczywiście wybrać coś, co spełni nasze potrzeby również pod względem wymiarów. Niekiedy zamiast zwykłych doniczek lepiej sprawdzają się skrzynki ogrodnicze. Jest to rozwiązanie głównie dla balkonów o większej powierzchni.
Nie bez znaczenia jest też sposób montażu. Niektóre doniczki balkonowe nadają się do przyczepienia do barierek, inne z kolei mogą być wyłącznie wolnostojące.