Skip to content Skip to footer

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Pomimo tego, że banki coraz ostrożniej przydzielą kredyty hipoteczne i wymagają większego wkładu własnego, nasi rodacy wciąż kupują mieszkania. Świadczyć o tym może na przykład ogromny ruch na rynku pierwotnym. Deweloperzy wykupują ostatnie kawałki ziemi i starają się je jak najefektywniej wykorzystać, by zbudować mieszkania dla jak największej ilości osób. Lokale z rynku wtórnego, które sprzedawane są przez agencję nieruchomości lub bezpośrednio, również szybko znajdują swoich nabywców.

Jaki obiekt wybrać?

Stojąc przed decyzją kupna mieszkania, musimy uwzględnić wiele czynników. Jednym z nich jest to, czy decydujemy się na rynek pierwotny czy wtórny. Z pewnością w każdym z tych rozwiązań znajdzie się wiele zalet, chociażby duży wybór mieszkań w różnych lokalizacjach i cenach.

Zanim zdecydujemy się na konkretny kierunek poszukiwań, warto dowiedzieć się, jakie walory wiążą się z kupnem mieszkania od dewelopera, a jakie plusy oferuje nam agent proponujący szukanie lokalu z drugiej ręki. W obu przypadkach warto skorzystać z pomocy agencji nieruchomości, która zdecydowanie nas odciąży.

Nowe mieszkanie

Mieszkania z rynku pierwotnego to nowoczesne lokale o wysokim standardzie, oddawane w stanie, który wymaga urządzenia od podstaw. Tym samym wiąże się to z większymi kosztami, ale również możliwością aranżacji dopasowanej do ukochanego stylu.

Jednym z minusów takiego rozwiązania jest konieczność oczekiwania na zbudowanie nowego bloku, a okres ten potrafi przeciągnąć się nawet do kilku lat. Na nowoczesnym osiedlu można jednak liczyć na ładne podwórko, skwerek, wygodny parking oraz monitoring.

A może używane?

Używane mieszkania nie tracą na swojej popularności, między innymi dzięki temu, że transakcji można dokonać nawet w kilka dni i mieć mieszkanie dla siebie znacznie szybciej niż lokum z rynku pierwotnego. Jeżeli zdecydujemy się na mieszkanie do remontu, to cena takiej nieruchomości potrafi być naprawdę atrakcyjna.

Stasze mieszkania są zwykle naprawdę dobrze zlokalizowane, na przykład z centrum miasta, tam gdzie infrastruktura jest już naprawę rozbudowana. Nie brakuje tam przedszkoli, sklepów i innych miejsc użyteczności publicznej. Między innymi z tego względu wielu poszukiwaczy mieszkań, decyduje się właśnie na takie rozwiązanie.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Modernbud