Beton i żelbeton są obecnie bardzo popularnymi materiałami do budowy różnego rodzaju obiektów. Z nich buduje się domy mieszkalne, a także różne budowle komercyjne oraz elementy infrastruktury drogowej, takie jak wiadukty bądź mosty. W gotowych obiektach instaluje się media oraz różne sieci, które są konieczne do użytkowania.
Jakimi technikami wykonuje się wiercenie otworów w betonie?
Beton, jako niezwykle trwały, a jednocześnie twardy i trudno poddający się obróbce materiał, wymaga zastosowania specjalistycznych technologii obróbki. Wiercenie w żelbecie jest możliwe dzięki użyciu wysokiej jakości wierteł diamentowych, które w sposób efektywny, skuteczny i szybki wykonują zaplanowane prace przygotowawcze pod instalację różnego rodzaju sieci.
Urządzenia realizujące wycinanie otworów w betonie mogą być ręczne o niewielkich rozmiarach, a także duże, którymi wykonuje się prace na obiektach drogowych oraz większych budowlach przemysłowych. Od rodzaju wykonywanej pracy na konkretnym obiekcie zależy dobór odpowiedniego narzędzia, które będzie efektywnie spełniało swoje zadania.
Diamentowe wiertła posiadają kilka elementów, z których najważniejszą częścią roboczą jest koronka rdzeniowa wykonana z miału diamentowego. Pozostałe składowe wiertła są wykonane z odpornych na wysoką temperaturę, tarcie oraz wibracje materiałów.
Dlaczego wiercenie w żelbecie jest tak wymagające?
Beton jest materiałem, który składa się ze zbitej masy piasku oraz drobnych kamieni. Charakteryzuje się niezwykłą twardością oraz odpornością na obróbkę narzędziami mechanicznymi.
Wycinanie otworów w betonie, szczególnie jeśli muszą one precyzyjnie spełniać określone projektem parametry jest dla zwykłych urządzeń niemożliwe do zrealizowania. Tylko technologia diamentowa, która jest podstawą działania specjalistycznych wierteł, jest w stanie dokładnie i efektywnie sprawdzić się przy pracy związanej z obróbką żelbetu.
W jakich obiektach wykonuje się wiercenie otworów w betonie?
Specjalistyczne prace wykonywania otworów w trudnym materiale za pomocą technologii diamentowej wykonuje się najczęściej we współcześnie zbudowanych obiektach o betonowych ścianach, stropach oraz fundamentach.
Ta technika jest jednak stosowana także szerzej do remontów oraz renowacji obiektów zabytkowych, budowli sakralnych, a także wiekowych murów.