Mogłoby się wydawać, że mieszkanie w kontenerze transportowym jest albo co najmniej bardzo uciążliwe, albo po prostu niemożliwe ze względu na warunki sanitarne i atmosferyczne. Nic bardziej błędnego.
Historia kontenera mieszkalnego
Idea adaptacji kontenera transportowego na mieszkanie wynikła z ludzkiej potrzeby na niedrogie, szybko dostępne i położone na kawałku własnej ziemi lokum. Budowa domu jest droga i długotrwała, nawet przy obecnym rozwoju technologii pewnych procesów nie da się pominąć. Dlatego w odpowiedzi na potrzeby ludzi dysponujących własnym gruntem (albo wynajętym), ale nie chcącym albo nie mogącym wybudować tradycyjnego domu powstały kontenerowe domy bez działki.
Miniaturyzacja dzisiejszych urządzeń grzewczych i elektroniki, jakość, dostępność i innowacyjność materiałów budowlanych oraz ewolucja ludzkiej mentalności sprawiły, że domy kontenerowe nie są już tylko miejscem zamieszkania zapalonych architektów czy artystów, ale i zwykłych ludzi szukających rozwiązania idealnego dla siebie.
Domy bez działki
Zaletą domów kontenerowych, czy raczej mieszkań, ponieważ w tym przypadku ograniczyć się trzeba do jednego kontenera, jest ich mobilność. Ponieważ w dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi to tzw. nowocześni nomadzi, czyli ludzie, którzy często, głównie w związku z pracą zmieniają miejsce zamieszkania, kontener, który można załadować na ciężarówkę i przewieźć w dowolne inne miejsce, staje się ciekawą alternatywą dla wynajmowanego mieszkania.
W Polsce zjawisko to nie jest jeszcze ze względu na naszą kulturę i tradycję aż tak powszechne jak w krajach Europy Zachodniej czy Stanach Zjednoczonych, ale coraz większa popularność modułowych domów bez działki świadczy o zmianach zachodzących również w naszym Kraju.
Mała powierzchnia?
Jeśli nie zamierzamy naszego domu nigdzie przewozić, a decydujemy się na tę formę budowli ze względu na stosunkowo niski koszt, szybkość realizacji budowy i formę budynku, nie musimy ograniczać się do jednego kontenera.
Zaletą kontenerowych domów jest ich modułowość. Ponieważ cała konstrukcja kontenera opiera się na stalowej ramie, ścianki można dowolnie wypełniać (lub nie) oraz tworzyć budynki piętrowe. To daje ogromne możliwości gospodarowania przestrzenią wewnątrz domu.
Czy kupno kontenera ma sens?
Pewna para, zmęczona wynajmem mieszkań i kosztami, znalazła trzy inne podobne sobie małżeństwa i na terenie należącym do jednego z nich w kilkanaście dni posadowili wśród znajdującej się wcześniej na działce zieleni cztery mieszkalne kontenery.
Każdy kontener o wielkości 25m2 został dodatkowo wyposażony w taras, a w części wspólnej, tuż za brama na posesję, każda z rodzin otrzymała miejsce parkingowe. Pojedynczy kontener wraz z tarasem i przygotowaniem gruntu pod posadowienie to koszt około 115 tys. złotych.