Choć obecnie coraz częściej mówi się o niebezpieczeństwach, jakie niesie ze sobą tlenek węgla, to jednak wiele osób nadal nie zainstalowało u siebie czujnika dymu i czadu. Dlaczego to urządzenie jest obecnie tak istotne?
Zatrucia tlenkiem węgla i gazem
Wiele osób zapomina o tym, iż do zatrucia tlenkiem węgla i gazem ziemnym może dojść w praktycznie każdym mieszkaniu, które ma tego typu instalacje. Do śmiertelnych zatruć dochodzić może nie tylko na skutek uwolnienia się gazu, ale także niesprawnej wentylacji. Wiele osób zapomina bowiem o tym, iż idealnie szczelne okna niosą ze sobą wady w postaci wadliwej wymiany powietrza. A to doskonałe warunki dla rozprzestrzeniania się tlenku węgla i gazu.
Zatrucie tlenkiem węgla przebiega bardzo szybko. Większość osób nie jest w stanie zauważyć, że doszło do zatrucia, ponieważ tlenek węgla jest bezwonny. Dlatego w przypadku tego gazu jedynym skutecznym środkiem zapobiegawczym jest instalacja takiego urządzenia jak czujnik dymu i czadu. Jeśli będzie on działać poprawnie, uruchomi alarm zanim dojdzie do zatrucia. W przypadku gazu częściej dochodzi do szybkiego zauważenia wycieku, ponieważ obecnie rzadko stosuje się czysty gaz ziemny w instalacjach domowych. Mimo to czujnik gazu i czadu może uchronić mieszkańców przed śmiertelnymi wypadkami, kiedy to wyciek gazu nie zostaje jednak zauważony w porę.
Czujnik czadu i gazu – o czym warto pamiętać?
Czujnik czadu i gazu może być zarówno jednym, jak i kilkoma urządzeniami. Obecnie w wielu mieszkaniach powinny zostać zainstalowane trzy rodzaje czujników lub jedno urządzenie, które spełnia funkcję trzech. Chodzi tu o czujnik dymu i czadu oraz gazu. Dzięki takiemu połączeniu możliwe jest wyeliminowanie niebezpieczeństwa aż z trzech poziomów. Jednocześnie należy pamiętać, że dobre działanie takich urządzeń jak czujnik gazu i czadu wynika ich odpowiedniej instalacji, a także użytkowania. Zarówno nieprawidłowe zamontowanie tego urządzenia, jak i zbyt długie używanie go bez wymiany może spowodować, że nie będzie ono działać prawidłowo.
Czujniki gazu i czadu należy umieścić tam, gdzie może dojść do uwolnienia tych substancji. Jednocześnie jednak zbyt bliskie sąsiedztwo urządzenia z kominkiem lub piecykiem gazowym może powodować zbyt częste alarmy, które niekoniecznie muszą być zwiastunem katastrofy. Dlatego zaleca się, aby czujniki tego typu umieszczać nie bliżej niż metr od tego typu instalacji i urządzeń. Równocześnie jednak czujniki czadu i gazu nie mogą znajdować się zbyt daleko, aby domownicy zostali szybko powiadomieni o podwyższonym poziomie trujących gazów.