Skip to content Skip to footer

Jakie krzesła do ogrodu?

Ładnie urządzony taras lub ogródek będzie pełnił swoją funkcję w stu procentach dopiero wtedy, gdy ustawimy w nim kilka krzeseł, ewentualnie stolik, aby móc cieszyć się przekąską lub kubkiem kawy na świeżym powietrzu. Jak więc wybrać meble ogrodowe tak, aby uzyskać maksimum estetyki i komfortu użytkowania za relatywnie niską cenę?

Na co zwrócić uwagę odwiedzając centrum krzeseł?

Świat krzeseł ogrodowych jest bardzo różnorodny, a różne jego elementy pasują do różnych otoczeń, należy więc zwrócić uwagę na to, gdzie ustawimy zakupione meble. Rośliny posadzone w tym miejscu, inne przedmioty użytkowe i ogólna estetyka to cenne wskazówki, jeśli chodzi o pożądany wygląd naszego przyszłego zakupu. Niektóre, cechujące się uniwersalną formą i prostotą krzesła Poznań, Malta, Norwegia czy Okinawa, będą wyglądać równie dobrze. Inne podkreślą wyjątkową atmosferę konkretnego miejsca, ale do ogrodu o zupełnie innym klimacie będą pasować jak wół do karety. Poza tym, elementy otoczenia takie jak zadaszenia, obszerne drzewa chroniące po części przed deszczem, lub przeciwnie, brzegi dachów, z których w czasie deszczu spływa woda, powiedzą nam, jak wytrzymałych na warunki atmosferyczne krzeseł i stołów potrzebujemy.

Warto też odpowiedzieć sobie na pytanie, czy meble będziemy przestawiać, tworząc coraz to nowe aranżacje, czy też po ustawieniu pozostaną w swoim miejscu na lata. Pierwsza opcja narzuca w miarę uniwersalny wygląd i lekki materiał, druga pozostawia więcej swobody.

Jaki materiał wybrać?

Metalowe krzesła są nieco cięższe od plastikowych i podatne na rdzę, najlepiej więc sprawdzą się w miejscu osłoniętym przed deszczem i śniegiem, w którym mogłyby pozostać bez przestawiania jak najdłużej. Poza tym łatwo nagrzewają się od słońca, a w chłodne dni są bardzo zimne w dotyku, najlepiej jest więc zaopatrzyć się w komplet poduszek na siedzenia o odpowiednich wymiarach. Z drugiej strony, są o wiele bardziej eleganckie i znacznie lepiej sprawdzą się w przestrzeniach urządzonych w wytworny lub romantyczny sposób. W świecie krzeseł pełnią więc rolę arystokracji.

Plastik z kolei zdominował ostatnio świat krzeseł ogrodowych. Jest stosunkowo tani w produkcji, lekki i odporny na wilgoć do tego stopnia, że plastikowe meble nie ucierpią nawet pozostawione na zewnątrz w ulewny deszcz. Świetnie komponują się z nowocześnie urządzonym otoczeniem. Z drugiej strony, plastikowe krzesła mogą odkształcać się pod wpływem ciepła (np. stojąc w pobliżu grilla), a od długotrwałej ekspozycji na światło słoneczne, zmieniają często kolor na nieco bledszy. W centrum krzeseł, krzesła plastikowe są więc jak klasa pracująca, być może mniej wytworna, ale o wiele bardziej liczna i praktyczna.

Jak w przypadku każdego produktu, krzesło idealne dla każdego nie istnieje. Należy przemyśleć swoje potrzeby, a następnie odwiedzić jedno z dobrze zaopatrzonych centrów krzeseł, np. Świat Krzesła Poznań i podjąć własną, dobrze przemyślaną decyzję.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://swiat-krzesel.pl/