Skip to content Skip to footer

Działka komercyjna pod budowę hotelu

Inwestycja w działki komercyjne opłaca się nie tylko wtedy, kiedy chcemy kupić jakiś grunt atrakcyjnie położony, a potem podzielić go na mniejsze i sprzedaż z zyskiem, ale także wtedy, kiedy na takim gruncie ma powstać interes, który będzie długoterminowo przynosił pieniądze. Przykładem może być wybudowanie hotelu w obrębie aglomeracji śląskiej. Czy taki biznes w ogóle warto brać pod uwagę?.

O czym trzeba pamiętać przed podjęciem decyzji?

Należy wziąć pod uwagę, że koszt inwestycji to nie tylko zakup gruntów, ale również samego wybudowania hotelu. To już kwota liczona milionach złotych. Druga kwestia dotyczy tego, że taki biznes nie od razu zacznie przynosić zyski, więc trzeba nastawić się na to, że czerpanie z hotelu pod względem finansowym można będzie zacząć na przykład dopiero po roku od jego uruchomienia.

Kolejne aspekty dotyczą już samej aglomeracji śląskiej. Sporo terenów na tym obszarze o fabryki czy magazyny. W takiej lokalizacji na pewno ekskluzywny hotel się nie sprawdzi. Działki komercyjne pod taką inwestycję są położone raczej w samych miastach lub w ich pobliżu i tam należałoby ich poszukiwać. To z kolei wiąże się z większymi kosztami za metr kwadratowy.

Wielkość gruntu i jego lokalizacja

Z pewnością wielkość działki komercyjnej na której stanie hotel musi się odnosząc odpowiednimi parametrami, by mogła się tam mieścić nie tylko sama bryła hotelu ale także miejsca na parkingi, podjazdy czy też tereny zielone albo dodatkowe atrakcje dla gości. Należy również pamiętać, że budynek piętrowy wymusza automatycznie zupełnie inną wielkość gruntu niż w przypadku obiektu składającego się z jednego piętra.

Najdogodniejsza lokalizacja to ta w pobliżu wielkiego miasta oraz z dobrym dojazdem. Najlepiej by wygodna szosa już prowadziła do działki lub była w najbliższych planach zagospodarowania przestrzeni?

Czy hotel na Śląsku to dobry pomysł?

Również na tym obszarze klienci korzystają z bazy noclegowej, ale trzeba pamiętać, że aglomeracja śląska to nie obszar turystyczny. Najlepiej zdecydować się na skromniejszy hotel tranzytowy, na przykład dla osób przyjeżdżających tutaj w delegację, niż typowy hotel dla osób, które mają zamiar spędzić tu wakacje.

Należy również sporządzić biznesplan by sprawdzić, jak wygląda zapotrzebowanie na tego typu obiekty oraz czy można liczyć na to, że atrakcyjnie położone działki komercyjne będą dobrym miejscem do prowadzenia konkretnie tego rodzaju biznesu.

Artykuł powstał we współpracy z GTB Invest – działki komercyjne