Skip to content Skip to footer

Jak zagospodarować działkę rekreacyjną?

Małe działki rekreacyjne cieszą się od lat niesłabnącym zainteresowaniem. Dla wielu mieszkańców miejskich blokowisk są jedyną szansą na ucieczkę z betonowej dżungli we własny zielony kawałek świata.

Altana w ogrodzie

Decydując się na zakup działki rekreacyjnej trzeba zdawać sobie sprawę, że kilkadziesiąt arów własnego gruntu to dopiero początek wydatków. Największą inwestycją na działce będzie budowa altany ogrodowej. Domek ogrodowy, jego wielkość, styl oraz materiał, z jakiego powstanie zależy od preferencji oraz możliwości finansowych domek ogrodowy zbudowany będzie Można też skorzystać z bogatej oferty gotowych domków ogrodowych. Najczęściej altany takie są konstrukcjami drewnianymi o bardzo różnej kubaturze. Najmniejsze mają powierzchnię kilku metrów i służą przede wszystkim jako magazyn narzędziowy. Większy domek ogrodowy może mieć powierzchnię do 35 metrów kwadratowych, bo takie budowle stawia się bez pozwolenia na budowę. Przy takich rozmiarach domku ogrodowego ma się całkiem wygodne lokum, składające się z części gospodarczej przeznaczonej na narzędzia oraz części mieszkalnej, gdzie na parterze znajduje się niewielki salonik z aneksem kuchennym i łazienką , natomiast pod dwuspadowym dachem z powodzeniem wygospodarować można miejsce na przytulną sypialnię. Przed domem dodatkowo zamontować da się zadaszony taras, który dodatkowo powiększy działkowe lokum.

Pozostałe inwestycje

Domek ogrodowy to najważniejszy zakup, jednak aby móc z przyjemnością przebywać w ogrodzie, należy odpowiednio go przygotować. Konieczny będzie zakup ogrodzenia, bramy wjazdowej lub furtki, zaplanowanie ścieżek i utwardzenie ich zgodnie z własnym pomysłem żwirem, kostką brukową lub innego rodzaju materiałem. W wielu ogrodach montuje się też oczka wodne z odpowiednio dobraną roślinnością i małą architekturą w postaci mostków, lamp i fontann. Trudno wyobrazić sobie wypoczynek bez wygodnych mebli ogrodowych, czyli leżaków, krzeseł, ław i stołu, a znając polską miłość do grillowania konieczne jest także przygotowanie odpowiedniego miejsca na postawienie grilla lub małej wędzarni.

Jeśli działka jest wystarczająco duża, można zastanowić się na zamontowaniem sauny lub bani.

Dopiero po zaplanowaniu całej działki i postawieniu podstawowych budowli, można pomyśleć o zakupie roślin i posadzeniu ich w nowo założonym ogrodzie.

Domek ogrodowy znajdziesz w ofercie Megiw