Skip to content Skip to footer

Jaką wybrać pościel do wspólnej sypialni?

Decydując się na wspólne życie w końcu dwoje osób zaczyna mieszkać we wspólnej sypialni i dochodzi do momentu, w którym trzeba zdecydować się na to, czy wspólna sypialnia oznacza również jedną kołdrą, czy też wchodzi w grę osobna kołdra dla każdej ze stron.

Kołdra

Wybierając kołdrę należy wziąć pod uwagę wymiary łóżka. Jeżeli łóżko ma wymiar 160×200 to taka kołdra na dwie osoby może okazać się zbyt mała. W takiej sytuacji albo trzeba zdecydować się na kołdrę 220×200, albo na dwie mniejsze w rozmiarach 140×200 każda. Warto wziąć pod uwagę, że komplety z kołdrami zwykle od 160×200 wzwyż posiadają już dwie poszewki na poduszki 70×80, a te z kołdrami o wymiarach do 140×200 mają już tylko jedną poszewkę na poduszkę.

Nie tylko wymiary kołdry się liczą, ale również wypełnienie i materiał, z którego jest uszyta. Bardzo ważne jest, czy osoba, która ma pod nią spać jest uczulona na pierze, nie wszystkim też pasuje specyficzny zapach tego naturalnego wypełniania. Trzeba jednak wiedzieć, że puchowa kołdra daje zdecydowanie najwięcej ciepła, a dodatkowo też je trzyma. Poza tym daje ciału oddychać co przekłada się bezpośrednio na jakość snu. Innym wypełnieniem może być poliester, polar lub popularne antyalergiczne kulki silikonowe. Poszycie powinno być z tkaniny oddychającej, najlepiej z bawełny.

Poduszki

Poszewki na poduszki 70×80 są najbardziej popularne ze względu na ogólnie przyjęty standard. Jednakowoż poszwy na poduszki 70×80 występują tylko odrobinę częściej niż poduszki 50×60, które są prawie tak samo popularne. Poszewka 70×80 jest jednak w sprzedaży bardziej widoczna, zaraz po standardowym wymiarze jaśków 40×40.

Tak samo jak przy kołdrach ważną kwestią jest wypełnienie poszwy na poduszki 70×80, 50×60, czy też jaśkowej 40×40 oraz tkanina zewnętrzna. Poszewka 70×80, czy też każda inna musi być uszyta z materiału oddychającego – niedopuszczalne jest używanie poduszek z poszewką sztuczną, ponieważ kontakt twarzy i głowy z takim materiałem jest nieprzyjemny i może powodować odparzenia, których naprawdę trudno się pozbyć.

Wypełnienie poduszki może być albo naturalne, albo syntetyczne. To pierwsze jest niezwykle przyjemne i posiada niezliczone zalety, jednak może uczulać i specyficznie pachnie. To drugie natomiast może z powodzenie zastępować pierwsze, do tego może być antyalergiczne i wygodne w użytkowaniu – można je na przykład prać w domowej pralce.Zarówno wymiary pościeli, jak i materiał oraz wypełnienie są równie ważne podczas wyboru pościeli do wspólnej sypialni.