Skip to content Skip to footer

Kosztorys – dla własnego dobra

Remont to coś, z czym spotyka się obecnie coraz większa ilość osób. Nieważne czy kupuje się mieszkanie z rynku wtórnego, odnawia dom czy po prostu zachodzi potrzeba odnowienia wnętrza. Przed remontem uciec nie można, lecz można się do niego dobrze przygotować by w jego trakcie nic nas nie zaskoczyło.

Planowanie podstawą remontu

Wielu ludzi przystępując do odnowy mieszkania nie widzi potrzeby planowania. Wierzą oni, że jakoś to będzie a remont to przecież nic wielkiego. Jest to podstawowy błąd logiczny kończący się częstokroć problemami – także finansowymi. Przed każdym, nawet drobnym remontem, należy wykonać kosztorys remontu i choć podstawowy schemat wizji tego jak wyobrażamy sobie obiekt po przeprowadzeniu remontu czy modernizacji.

Brak przygotowanego kosztorysu remontu i planu jego przebiegu skutkuje najczęściej chaosem. Kupujemy przedmioty takie jak pędzle, farby czy tapety w nieodpowiedniej ilości. Brak wizji i kierunków remontu powoduje bałagan w mieszkaniu i nieodpowiednią kolejność prac. Przeciwna sytuacja występuje gdy wszystko jest zaplanowane a koszty wyliczone. Pozwala to na oszczędności, zapewnia porządek i przyspiesza czas realizacji odnowy budynku.

Kosztorys remontu – jak wykonać

Kosztorys remontu wymaga spokojnej analizy. Przede wszystkim należy dokładnie pomierzyć lokal, który zamierzamy remontować. Następnie wybrać rodzaj remontu, który wykonujemy i zastanowić się, czy będzie to remont generalny częściowy czy drobny okresowy remont. Liczy się też standard, w jakim chcemy wykończyć mieszkanie. Inaczej potraktujemy w kosztorysie malowanie i tapetowanie a inaczej położenie płyt na ścianie, wykonanie sztukaterii czy nowych tynków. Jest to najważniejsze przy remontach pokoi.

Jeśli remont ma dotyczyć też kuchni i łazienki, musimy wziąć pod uwagę większe, dodatkowe koszty. Są to pomieszczenia, co do których remontu musimy umieścić w kosztorysie jak najwięcej szczegółów. Przykładowo zmiana położenia sanitariatów w łazience spowoduje duże dodatkowe koszty – kucie ścian, nowe rury, przyłącza i zaślepki, kucie i kładzenie płytek. Ważną kwestią jest też to, iż o ile w przypadku pokoi z wieloma elementami remontu poradzić możemy sobie sami o tyle kładzenie glazury, montaż rur i urządzeń wymaga wykwalifikowanych specjalistów, którym dodatkowo należy zapłacić. Są to kolejne spore koszty, jakie doliczyć trzeba do ogólnego kosztu remontu.

W przypadku poważnego, generalnego remontu najlepiej kosztorys podzielić na sekcje, przyjmując za każdą sekcję inne pomieszczenie. Kolejno każde pomieszczenie podzielić można na podpunkty takie jak: tynki, malowanie, glazura, elektryka, sanitariaty, koszty pracownicze. Taka organizacja pomaga dokładnie oszacować wszelkie koszty.