Skip to content Skip to footer

Mieszkanie w dobrym stylu

Na odbiór wnętrza niebagatelny wpływ ma odpowiednie oświetlenie, za pomocą którego można zupełnie zmieć charakter pomieszczenia i jego atmosferę. Dobór odpowiednich źródeł światła jest niezwykle istotną kwestią w procesie urządzania wymarzonego mieszkania.

Ilość punktów świetlnych

Jeszcze kilkanaście lat temu w pomieszczeniach mieszkalnych stawiano na pojedyncze źródła światła – wiszące lampy lub żyrandole. Towarzyszyły im ewentualnie małe lampki przy biurkach lub łóżkach czy stojące lampy za fotelem do czytania. Obecnie stosuje się większe zróżnicowanie w tej kwestii. Pojedyncza lampa vintage lub żyrandol retro doskonale będą współgrać z oświetleniem ledowym wokół telewizora i dodatkowymi kinkietami oraz lampkami np. na komodzie.

Dobór odpowiednich lamp

Coraz częściej sięgamy obecnie po rozwiązania estetyczne wypracowane przed laty. Lampa retro sprawdzi się zarówno w klasycznym przytulnym wnętrzu, jak i w nowoczesnym lofcie. Odpowiednio dobrany żyrandol retro ożywi każde wnętrze i nada mu elegancji. W cenie są zarówno oryginalne kilkudziesięcioletnie lampy, jak i modele nawiązujące wyglądem do mody wnętrzarskiej sprzed lat.

Dobór lampy a wnętrze

W zależności od pomieszczenia wybór będzie padać na różne lampy. Wielkość pokoju, wysokość stropów, a także ogólna kolorystyka i charakter wymuszają określone rozwiązania. Lampa retro doskonale zagra jednak w ogromnej części pomieszczeń – pod warunkiem doboru odpowiedniego modelu. Zbyt duża lampa vintage w małym pokoiku może go zdominować i przytłoczyć, ale odpowiednio dobrana doda ostatecznego sznytu wnętrzu.

Loft, eklektyczny misz-masz, a może klasyka?

Niezależnie od stylu, w jakim urządzamy mieszkanie warto zwrócić uwagę na oświetlenie vintage. Na przestrzeni lat powstawały modele pasujące właściwie do każdego wnętrza. Mnogość rozwiązań wypracowanych przez projektantów jest niesamowita. Często jednak retro lampy i żyrandole mogą być droższe od współczesnych – szczególnie, jeżeli pochodzą z cenionych wytwórni, są znanymi projektami zachowanymi w doskonałym stanie. Niemniej jednak zwykle są warte swojej ceny – składają się na nią nie tylko koszty produkcji, ale również unikatowość i historia, jaką lampa za sobą niesie. Oświetlenie vintage to ciekawy wybór i coraz częstszy widok w nowych mieszkaniach.