Należy mieć świadomość, że odpowietrzenie kaloryferów jest znacznie prostszym zadaniem niż mogłoby się wydawać. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów wspomnianych kaloryferów.
Odpowietrzenie kaloryferów żeliwnych
Kaloryfery żeliwne powinny być odpowietrzane za pomocą dwóch płaskich kluczy. Rekomendowane jest przede wszystkim podstawienie pod kaloryfer ręcznik oraz miseczkę na wypływającą wodę. Kolejnym etapem powinno być zakręcenie termostatu i zaworu zasilającego. Użytkownik powinien bardzo delikatnie przy pomocy wspomnianego klucza odkręcić śrubunek, który przeważnie będzie znajdował się na rurze przeznaczonej do odprowadzenia ciepłej wody.
W przypadku omawianych grzejników żeliwnych nie można zbyt mocno odkręcić śrubunku. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że zbyt wysokie ciśnienie może doprowadzić di rozerwania połączenia, a także zalanie podłogi. Ponadto woda może rozpryskać się nie tylko i wyłącznie na ściany, ale również meble, które znajdują się w okolicy.
Odpowietrzenie kaloryferów aluminiowych
Jeżeli w omawianym rodzaju kaloryferów nie ma zainstalowanego odpowietrznika należy postępować praktycznie tak samo, jak w przypadku wspomnianych wcześniej grzejników żeliwnych. Gdy odpowietrznik jest jednak zamontowany, cały zabieg będzie zdecydowanie prostszy niż mogłoby się wydawać. Należy przede wszystkim przekręcić termostat na zero.
W kolejnym etapie należy przestawić zawór kaloryfera do pozycji w dół. Rekomendowane jest oczywiście umieszczenie pod zaworem naczynia. Użytkownik powinien użyć specjalnego kluczyka przeznaczonego do odpowietrzania, a następnie przekręcić śrubę umieszczoną w białym kołnierzu. Jeżeli z zaworka będzie lecieć woda, należy ponownie dokonać dokręcenia śruby.
Odpowietrzanie grzejnika płytowego
Warto wiedzieć, że odpowietrzenie grzejnika płytowego jest w najprostszym możliwym ujęciu odpowietrzeniem grzejnika aluminiowego. Rekomendowane jest w pierwszej kolejności ustawienie głowicy termostatycznej na pozycję zamkniętą. Użytkownik powinien bardzo poważnie skoncentrować się na otworze wylotowym odpowietrznika. Może bowiem być potrzeba dokręcenia go w taki sposób, by został skierowany w stronę osoby wykonującej zabieg.
Godny uwagi jest również fakt, że w przypadku odpowietrzania grzejnika drabinkowego najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na szmatkę do zbierania wody, a nie na naczynie. Oczywiście konieczne będzie odkręcenie śrubki odpowietrznika. Dopiero po odczekaniu kilku chwil można ją zakręcić, a następnie ustawić głowicę termostatyczną do pozycji wyjściowej.