Skip to content Skip to footer

Opieka nad seniorem

„Dom opieki alzheimer Warszawa” to zestaw słów, które praktycznie u każdego z nas budzą pewien rodzaj lęku. Dlaczego? Przede wszystkim boimy się takiego momentu, w którym odkryjemy, że ta okrutna choroba dopadła kogoś nam bliskiego, a my niestety nie jesteśmy w stanie się nim zajmować. Co wtedy należy zrobić?

Pierwsze objawy

Zacznijmy jednak od opisu sytuacji, w których należy koniecznie zwrócić się o pomoc. Otóż u osób starczych często występują choroby neurodegeneracyjne, których sztandarowym przykładem jest oczywiście choroba Alzheimera. Jak one się objawiają?

Najogólniej rzecz ujmując nasza osoba starsza w pewnym momencie zacznie mieć kłopoty z pamięcią. Na początku będą to drobne pomyłki, jak zgubienie czegoś, czy zapomnienie numeru telefonu. Z czasem jednak objawy się nasilają, aż w końcu osoba zapomina nazwisk bliskich osób, jak się wykonuje podstawowe czynności itp.

Opieka nad starszą osobą

Początkowo oczywiście jesteśmy w stanie zajmować się starszą osobą, pomagać jej w codziennych czynnościach. Jednak w pewnym momencie dochodzi do sytuacji, w której nasz senior wymaga praktycznie całodobowej opieki. Duże rodziny, mieszkające wspólnie, w których kobieta zajmuje się domem mają szansę jakoś sobie poradzić, jednak co mogą zrobić młode małżeństwa, z małymi dziećmi?

Wtedy warto rozważyć dom opieki. Zazwyczaj kojarzą nam się źle, a tymczasem wcale niesłusznie. Przede wszystkim należy wspomnieć, że taki dom opieki jest specjalnie przeznaczony dla osób starszych, jest dostosowany do ich potrzeb. Oznacza to, że znajdują się tam specjalne podłogi, schody i wiele innych udogodnień. Dodatkowo senior ma tam dwudziestoczterogodzinną opiekę, której my niestety nie jesteśmy w stanie zapewnić.

J

ak wybrać dom opieki?

Dzisiaj wiadomo, że jest coraz większe zapotrzebowanie na domy opieki, dlatego też jest ich dość sporo. Wybierając taki dom opieki warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim- ile kosztuje pobyt seniora i co jest wliczone w cenę. Dalej- czy są jakieś zajęcia dodatkowe, jak jest kuchnia itp.

Warto także samemu stanąć przed domem z tabliczką „dom opieki alzheimer Warszawa” i naocznie przekonać się, jak wygląda wnętrze, porozmawiać z pracownikami itp. Jeśli u naszego seniora wystąpiła choroba alzheimera czy też inna choroba otępienna warto zapytać czy prowadzona jest jakaś terapia. Oczywiście leczenie alzheimera ma jedynie spowolnić rozwój choroby, jednak to i tak jest dużo.

Artykuł napisany we współpracy z domem opieki http://www.kasmin.pl/ zajmującym się leczeniem alzheimera w Warszawie i województwie mazowieckim.