Skip to content Skip to footer

Pościel – satyna, bawełna czy satyna bawełniana?

Pościeli należy stawiać wysokie wymagania – spędzamy w niej znaczną część życia. Ważne jest dopasowanie jej do łóżka i do indywidualnych potrzeb. Przy wyborze pościeli należy brać pod uwagę materiał, z jakiego jest wykonana, rozmiar (standardowa pościel 140×200 dla kołdry) a na koniec walory estetyczne.

Pościel bawełniana

Produkowana z bawełny, jej jakość zależy więc od jakości splotu. Łatwa w utrzymaniu, w wersji z kory nie wymaga nawet prasowania. Można ją prać w wysokiej temperaturze, co ma znaczenie w przypadku alergików małych dzieci. Dobrze przepuszcza powietrze, co jest istotne zwłaszcza w nagrzanych pomieszczeniach. Łatwo jednak traci kolory i jeśli nie zadbamy o wybór dobrej bawełny – szybko się niszczy.
Standardowa bawełniana pościel 140×200 jest ogólnie dostępna i najbardziej popularna, stąd też dostępna jest w ogromnych

Pościel satynowa

Satyna to rodzaj materiału z charakterystycznym splotem – z jednej strony matowym, z drugiej błyszczącym. Może być wykonywana z różnych materiałów. Jest znacznie bardziej dekoracyjna, niż bawełna. Połysk dodaje jej elegancji i klasy. Komplet satynowej pościeli sam w sobie stanowi ozdobę sypialni. Warto pamiętać, że żeby pościel z satyny zachowała swój urok należy prać ją na lewej stronie w temperaturze poniżej 90 stopni.

Pościel satynowa sprawdza się latem, ponieważ ma właściwości lekko chłodzące. Przyjemna w dotyku, śliska, efektownie wyglądająca jest chętnie kupowana na jako prezent nawet na takie okazje, jak ślub.
Pościel satynowa 140×200 można łatwo kupić w większości sklepów. Warto przy tym wybierać dobrych producentów, ponieważ pościel satynowa jest nieco droższa niż bawełniana. Warto więc zadbać o to, by służyła jak najdłużej.

Pościel z satyny bawełnianej

Satyna bawełniana to szczególny rodzaj satyny wykonany z bawełny. Łączy w sobie zalety obu typów tkanin. Z jednej strony jest lekka i przewiewna jak satyna a z drugiej nie przykleja się do spoconego ciała, co zdarza się z pościelą satynową.
Komplet pościeli z satyny bawełnianej to dobry pomysł nie tylko do własnej sypialni ale i na prezent. Jest dostatecznie dekoracyjna i wygodna, żeby stanowić wartościowy podarunek. Mając na uwadze pościel jako prezent warto wybierać standardowe rozmiary czyli pościel 140×200 (rozmiar poszewki na kołdrę). Komplet pościeli 140×200 to uniwersalny prezent, polecany na nowe mieszkanie czy z okazji ślubu.

Mając do wyboru różne tkaniny na pościel, warto samemu sprawdzić różne jej rodzaje, żeby wybrać ten najbardziej odpowiadający własnym gustom i wymaganiom.