Skip to content Skip to footer

Pościel sobie dobrze

Mądrości ludowe są ponadczasowe – warto więc, mimo postępu i nowoczesności, posłuchać rad przodków i zastosować je w swoim życiu. Jedna z takich rad dotyczy rodzaju pościeli – a właściwie wypełnienia poduszek czy kołder.
Kiedyś stosowano wyłącznie naturalne wypełnienia. Ludzie biedni mieli poduszki wypchane słomą i sianem, ewentualnie piórami; bogatych stać było na puch. Dzisiaj rynek zalany jest tanią pościelą z syntetyczną zawartością. Jednak nic nie da tak dobrego snu, jak poduszki z pierza.

Gęsi czy kaczki?

Zwolennicy pościeli z naturalnym wypełnieniem są podzieleni w opiniach na temat gatunku ptaków, z których pierze pozyskano. Zdecydowaną przewagę mają ci, którzy wybierają poduszki z pierza gęsiego. Pióra gęsie darte lub cięte nadają się doskonale na sprężyste, ale miękkie poduszki, które nie przegrzewają się i świetnie absorbują wilgoć.Poduszki z pierza ptaków wodnych nie są zalecane jedynie osobom uczulonym na pierze. Pozostali mogą bez żadnych obaw wymienić sztuczną pościel na zdrową, naturalną.

Jak wybrać?

Zakupu poduszki z dowolnego rodzaju pierza warto dokonać po sprawdzeniu produktów w różnych sklepach. Przy czym trzeba pamiętać, że każdy sprzedający poduszki z pierza sklep reklamować i zachwalać będzie swój towar na wszelkie sposoby. Na co zwrócić uwagę? Po pierwsze poduszki z pierza gęsiego powinny być raczej z piór ciętych a nie dartych z domieszką puchu – pióra cięte są twardsze, więc poduszka pod ciężarem głowy nie będzie się odkształcać, a puch zapewni komfort termiczny. Po drugie należy zapytać, czy sprzedawane poduszki z pierza sklep zamawia u producenta przestrzegającego zarówno norm etycznych związanych z pozyskaniem surowca od zwierząt, jak i norm higienicznych, które należy stosować podczas procesu czyszczenia pierza czy puchu. Te ostanie powinny być wzorowane na standardach europejskich lub japońskich.

Poduszki, kołdry i pierzyny wypełnione naturalnymi piórami czy puchem są trwałe – można je czyścić raz na 8 – 10 lat. Podczas czyszczenia w wyspecjalizowanych punktach pralniczych pierze jest dokładnie prane oraz zmieniane są poszycia, czyli wsypy, w których pierze jest umieszczane.

Poduszki z pierza gęsiego po czyszczeniu mogą doskonale służyć przez kolejne długie lata.