Jabłka są owocami dość odpornymi zarówno na warunki przewożenia, jak i mechaniczne uszkodzenie. Jednak sięgnięcie po drewniane skrzynie na jabłka może im dodatkowo zapewnić lepsze warunki w czasie transportu czy w magazynie. Jakie pojemniki na jabłka oferują ich producenci oraz na co zwracać uwagę przy ich zakupie czy wypożyczeniu?
Najpopularniejsze skrzyniopalety na jabłka
Choć producenci skrzyń i pojemników na owoce i warzywa oferują skrzynie wykonane z drewna lub z wytrzymałego tworzywa dopuszczonego do kontaktu z żywnością, to i tak producenci owoców najczęściej wybierają skrzynie na jabłka wykonane z drewna. Decyduje o tym kilka czynników. Drewniane pojemniki na jabłka wykonane są z wytrzymałych gatunków drewna, które może być dopuszczone do przechowywania owoców w niskich temperaturach zgodnie z normą i atestem DIN. Samo drewno jest dość wytrzymałe, jednak ze względu na możliwość odkształcania skrzyniopalety na jabłka w czasie magazynowania, wzmacnia się ją dodatkowo kątownikami z ocynkowanego metalu. Takie skrzynie umożliwiają magazynowanie czy transport wielu kilogramów owoców – największe skrzyniopalety, wykonane z myślą o przemysłowej produkcji jabłek, umożliwiają jednorazowe przewiezienie w jednej skrzyni nawet 600 kg owoców.
Ważne są jednak detale
W skrzyniach na jabłka ważne są jednak wykończeniowe detale, zwiększające możliwości transportowania czy magazynowania owoców w pojemnikach. Większość skrzynek ma zbliżone wymiary, co znacząco ułatwia ich przewożenie czy układanie w magazynach. Tym, co je różni, jest zwykle wykończenie dołu. Zastosowane na dole kantówki czy klocki mogą znaczącą wpływać na sposób transportowania owoców. Chodzi tu głównie o etap przewożenia skrzyniopalet na wózkach widłowych. Większość rozwiązań pozwala na dojazd do skrzyniopalety na jabłka ze wszystkich stron, ograniczając dojazd do skrzyni do dwóch stron w przypadku wózków ręcznych. Z kolei skrzynie na jabłka przemysłowe są wyższe, przez co umożliwiają przewożenie większej ilości owoców. W tym przypadku ważne stają się dodatkowe rozwiązania, pozwalające na dość szybkie wyładowanie skrzyni. W tym celu w skrzyniopaletach umieszcza się uchylne podłogi, zabezpieczane specjalnymi zasuwami. Wielu producentów owoców sięga także po skrzynie z zamykanym wiekiem, dodatkowo chroniącym przewożone owoce przed mechanicznym uszkodzeniem.
Niektórzy producenci skrzynek na jabłka np. https://www.schoellerallibert.com/pl/client-cases/agriculture/skrzyniopalety-big-box-w-top-fruit/ oferują również skrzynki niskie, z profilowanymi rączkami, w których jabłka są eksponowane w sklepach. Takie skrzynki sprawdzają się również jako pojemniki na jabłka wykorzystywane w domu.