Skip to content Skip to footer

Wieszak na rower – nowy sposób na przechowywanie jednośladów

Moda na jazdę na rowerze wymusza również konieczność zainwestowania w specjalnie zaprojektowane stojaki i wieszaki na jednoślady. W wielu nieruchomościach wieszak na rower to już stały element, jaki można spotkać na zadaszonych parkingach. Jakie modele wieszaków są obecnie najpopularniejsze?

Wszystko zależy od liczby rowerów

Najczęściej producenci oferują wieszaki na pojedyncze rowery. Jest to związane głównie z tym, że wieszak na rower jest niezbędny w domach prywatnych, ale również można go wykorzystać montując na balkonie czy zadaszonym tarasie, aby w ten sposób przechowywać swój jednoślad.

W mieszkaniach prywatnych przeważają wieszaki na pojedyncze rowery, dzięki którym rower jest mocowany równolegle do ściany. Najpopularniejsze są modele składane, dzięki którym można „zaoszczędzić” powierzchnię, gdy rower nie jest przechowywany. Równie popularne są wieszaki oparte na systemie haków, podtrzymujących pojazd na wysokości ramy oraz w innym wskazanym miejscu, zwykle w okolicy przedniego koła.

Wieszaki na kilka rowerów

Przy wyborze wieszaka dla rodziny warto się zastanowić, gdzie dany wieszak będzie umieszczony. W ofercie producentów można bowiem znaleźć wieszaki montowane na ścianę, pozwalające na stabilne utrzymanie rowerów w specjalnie zaprojektowanych wieszakach o kształcie O-ringów, jak i klasyczne wieszaki, w których rower mocowany jest bezpośrednio za przednie lub tylne koło.

Przy mniejszej powierzchni do wykorzystania można się pokusić o wybór wieszaków podwieszanych, które mocowane są pod sufitem. W takich rozwiązaniach rower mocowany jest co najmniej w dwóch punktach, a dzięki systemowi specjalnych podnośników jest on wykorzystywany jedynie wtedy, gdy jest potrzebny, co pozwala na odpowiednie wykorzystanie powierzchni.

Na co zwracać uwagę wybierając wieszak na rower

Przy wyborze konkretnego modelu warto sprawdzić, czy wybrany wieszak będzie montowany na ścianie czy na suficie. Wieszak montowany na ścianie wymaga zazwyczaj większej ilości powierzchni do wykorzystania, choć to właśnie w tej kategorii najczęściej są dostępne wieszaki składane, pozwalające na optymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni.

Większość wieszaków jest wykonana z wytrzymałych profili stalowych, które dodatkowo są pomalowane metodą proszkową na dowolny kolor. Część wieszaków została tak zaprojektowana, aby nad nimi można było umieścić dodatkową półkę. Takie rozwiązanie może być rekomendowane w przypadku wieszaków na kilka rowerów.

Artykuł powstał we współpracy z firmąCalus-P