Skip to content Skip to footer

Jak skutecznie zamontować na dachu blachę trapezową

Jeśli budujemy dom i jesteśmy już na etapie pokrywania dachu, to z pewnością bardzo dawno zdecydowaliśmy się, jakim materiałem będziemy się posługiwać. W przypadku gdy wybór padł na najbardziej praktyczny i atrakcyjny ze względów ekonomicznych materiał – blachę trapezową, to montaż nie będzie należał to poważnych wyzwań. Niemniej warto zastosować się do kilku reguł.

Przede wszystkim dobre przygotowanie

Skuteczny i szybki montaż zaczyna się jeszcze zanim blacha trapezowa jest montowana na dachu. Absolutnie pierwszą rzeczą, którą musimy wykonać są prawidłowe i skrupulatne pomiary. Nie ulega wątpliwości fakt, że wykonanie ich z należytą dbałością może oszczędzić nam dużo nerwów oraz sprawić, iż cała procedura pójdzie bez najmniejszego problemu. Warto zatem przyłożyć się pomiarów, które pomogą przygotować odpowiednią ilość blachy oraz potrzebnych materiałów.

Kolejną rzeczą, którą należy wykonać przed montażem są czynności związane ze wstępną obróbką blacharską, która dotyczy pasa nadrynnowego. W owym procesie blachę należy ułożyć na zakładkę i przykręcić do łat lub profili za pomocą specjalnych wkrętów. Należy pamiętać, by kierunek montażu profili być przeciwny do kierunku wiatru, który w danej okolicy wieje najczęściej. Ponadto, w przypadku konieczności cięcia blachy należy pamiętać, aby korzystać z nożyc ręcznych lub mechanicznych skakankowych lub wibracyjnych.

Naprawa ubytków i montaż

Jeśli w trakcie montażu blachy stwierdzimy, że w jej powłoce znajdują się pewne drobne uszkodzenia – możemy je zreperować na własną rękę. Do tego rodzaju samodzielnej naprawy konieczne będzie użycie farby zaprawowej. Trzeba pamiętać, by przed malowaniem oczyścić całą powierzchnię z brudu lub tłuszczu.

Poza tym, zamiast leczyć lepiej zapobiegać. Z tego względu nie jest wskazane, aby do cięcia blachy używać narzędzi, które mogą powodować uszkodzenia powierzchni ocynkowanej lub powlekanej wskutek działania nań ciepła (chodzi np. o użycie szlifierki kątowej).

Co uczynić po skutecznym montażu

Jeśli udało nam się bez większych problemów zamontować blachę na dachu, to mamy jeszcze jedną bardzo istotną czynność do wykonania. Choć wydaje się oczywista i mało ważna, to nie można jej w żadnym przypadku pominąć.

Chodzi, rzecz jasna, o umycie całej powierzchni dachu z użyciem wody oraz zwykłych środków myjących. Czynność ta sprawi, ze zapewnimy pokryciu dachowemu większą trwałość oraz również – estetykę. Późniejsza konserwacja blachy trapezowej sprowadza się wyłącznie do czyszczenia powierzchni z zabrudzeń raz na jakiś czas.

Artykuł powstał we współpracy z Budmax-Metal