Skip to content Skip to footer

Lampy oświetlenia awaryjnego – co warto wiedzieć?

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o walorach użytkowych budynku, czy też o poziomie oferowanego w nim bezpieczeństwa decyduje jakość oświetlenia. Warto podkreślić, że nie chodzi o źródła światła wykorzystywane regularnie, ale również o kluczowe z punktu widzenia użytkowników budynku lampy oświetlenia awaryjnego. Co warto wiedzieć na ich temat? Czym się wyróżniają?

Lampy awaryjne – czym są?

Tak, jak sama nazwa wskazuje nowoczesne lampy oświetlenia awaryjnego wykorzystywane są w budynkach, gdy pojawiają się braki w zasilaniem lub w sytuacji, gdy wykorzystywany system oświetlenia ulegnie uszkodzeniu. Tego rodzaju rozwiązanie gwarantuje użytkownikom budynku maksymalny poziom komfortu oraz bezpieczeństwa. Warto wiedzieć, że lampy awaryjne pełnią dwie podstawowe funkcje.

Przede wszystkim są one wykorzystywane do przeprowadzenia sprawnej ewakuacji osób znajdujących się w budynku, jeżeli przyczyna pojawienie się oświetlenia awaryjnego może stanowić zagrożenie. Tego rodzaju oświetlenie jest także wykorzystywane, gdy przyczyna utraty oświecenia nie stanowi poważnego zagrożenia. W takiej sytuacji możliwe jest kontynuowanie wykonywanych obowiązków.

Kiedy należy zamontować światła awaryjne?

Lampy oświetlenia awaryjnego zgodnie z obowiązującymi przepisami muszą być montowane jedynie w określonych sytuacjach. Przede wszystkim oświetlenie awaryjne musi być zainstalowane w budynku, jeżeli na jego obszarze może pojawić się poważne zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi.

Dodatkowo oświetlenie jest wymagane, gdy awaria w budynku może doprowadzić do poważnego zagrożenia dla środowiska naturalnego, czy też do pojawienia się dużych strat materialnych. W praktyce oznacza to, że specjalistyczne oświetlenie montowane jest w bardzo dużej ilości budynków.

Lampy oświetlenia awaryjnego można znaleźć m.in.:

– w elektrowniach,
– w zakładach produkcyjnych,
– w budynkach administracji publicznej,
– w szkołach,
– w szpitalach,
– kinach, teatrach oraz filharmoniach.

Zakładanie oświetlenia

Oczywiście oświetlenie musi być montowane zgodnie z określonymi wytycznymi. Przede wszystkim należy pamiętać, że instalowane lampy muszą spełniać odpowiednie normy. Podstawowym wymogiem jest, możliwość wykorzystania przez oprawy awaryjne niezależnego źródła energii.

Tylko w takiej sytuacji zainstalowane oświetlenie będzie funkcjonowało pomimo problemów z zasilaniem głównym. Dodatkowo należy pamiętać, że, że tego rodzaju lampy muszą być umieszczane w odpowiednich miejscach. Mowa m.in. o okolicach drzwi wejściowych, skrzyżowań korytarzy itp.