Skip to content Skip to footer

Jak wybrać właściwy typ węgla na składzie opału?

Skład opału jest najczęściej wybieranym pośrednikiem przy zakupie węgla przez klienta indywidualnego. Większość wolnostojących domów posiada centralne ogrzewanie, a najchętniej wybieranym opałem jest właśnie węgiel. Składy węgla oferują szeroki wybór tego typu opału. Jak wybrać świadomie i dobrze?

Czy cena zawsze jest najważniejsza?

Skład węgla oferujący najlepszą cenę w regionie, nie zawsze będzie najlepszym wyborem. Należy pamiętać, że najważniejszą cechą węgla jest jego kaloryczność. Co z tego, iż kupimy opał tanio, jeśli połowę z tego, co włożymy do pieca wyciągniemy z powrotem?
Dlatego to, czy zakup był opłacalny pokazuje dopiero stosunek ceny do wartości opałowej. Uczciwy skład opału zawsze udostępni wartość opałową oferowanego przed siebie produktu. Warto zwrócić na nią uwagę.

Lepszy więc będzie ten wysokokaloryczny?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Nie zawsze wysokokaloryczny węgiel będzie najlepszym rozwiązaniem. Taki węgiel nie zawsze zostanie w pełni spożytkowany. Głównym czynnikiem wpływającym na to jest pogoda. W cieplejsze dni będzie dymił i wytrącał sadzę. Za to w okresie mroźnej zimy sprawdzi się należycie.

Jak łatwo się domyślić niskokaloryczny węgiel będzie dobrze spalał się w cieplejsze dni, ale nie wystarczy nam na zbyt długo w wypadku mrozów.
Składy węgla oferują różne typy opału. Czasami warto zakupić kilka z nich, aby ostatecznie mieć wybór. Najlepszą strategią jest posiadanie niskokalorycznego węgla i drewna na cieplejsze dni oraz mocnego węgla na okres mrozów.

Węgiel kamienny a węgiel brunatny

Skład węgla czasami ma w swojej ofercie węgiel brunatny. Jest on znacznie tańszy od węgla kamiennego, ale czy warto nabyć go użytku w wolnostojącym domu? Niekoniecznie.
Wartość opałowa węgla brunatnego jest znacznie niższa. Do tego jest kruchy i chłonie wilgoć. W skrajnych przypadkach nawet 50 % masy może stanowić woda.
Składom węgla znacznie bardziej opłaca się sprzedawać węgiel kamienny. Klienci są z niego bardziej zadowoleni, a węgiel brunatny lepiej sprawdza się w przemyśle.

Najlepszy typ węgla

Głównych podtypów węgla jest pięć. Najbardziej uniwersalnym typem węgla oferowanym przez składy opału będzie typ oznaczony liczbą 32.1 lub 32.2. Zwany jest typem gazowo-płomiennym. Ma wyważoną kaloryczność, dobrze się spala i można go stosować w kotłach zasypowych oraz podajnikowych.