Skip to content Skip to footer

Drzwi przesuwne, a drzwi klasyczne

Wybierając drzwi do domu, mamy do wyboru te klasyczne, stosowane od pokoleń jak i również drzwi przesuwne, które cieszą się coraz większym powodzeniem. Jak można się domyślić zarówno jedne jak i drugie, mają swoje mocne i słabe strony. W tym artykule przedstawimy porównanie obu rodzajów drzwi i wskażemy w jakich sytuacjach sprawdzą się lepiej drzwi klasyczne, a w jakich drzwi przesuwne bezramowe.

Czym różnią się drzwi przesuwne od drzwi klasycznych?

Oczywiście podstawową różnią, jaką można wskazać jeśli chodzi o drzwi przesuwne bezramowe i drzwi klasyczne, to sposób ich otwierania. Drzwi przesuwne, jak sama nazwa wskazuje „przesuwają się” w celu otwarcia i zamknięcia, czyli w tym wypadku ruch skrzydła drzwiowego ogranicza się jedynie do linii prostej. Mówiąc jednak o drzwiach klasycznych, to w tym wypadku ich skrzydło otwiera się na pokój.

Jeżeli mowa o montażu drzwi przesuwnych, to w tym wypadku do wyboru są dwie opcje. Pierwsza stanowi montaż do sufitu natomiast druga do ściany. W przypadku drzwi klasycznych drzwi zawsze montowane są do ściany.

Kiedy lepiej postawić na drzwi przesuwne, a kiedy na klasyczne?

Tak naprawdę ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. W odniesieniu do drzwi przesuwnych, niewątpliwie zajmują one zdecydowanie mniej miejsca niż ma to miejsce w przypadku drzwi klasycznych. W związku z tym faktem warto postawić na nie w niewielkich pomieszczeniach.

Odnosząc się do drzwi klasycznych, ze względu na to, że potrzebują one określonej przestrzeni do tego, aby można było swobodnie je otworzyć, niewątpliwie sprawdzą się w większych pomieszczeniach. Oczywiście mówiąc o drzwiach przesuwnych, również świetnie sprawdzą się one w dużych pomieszczeniach.

Czy drzwi przesuwne są droższe od drzwi klasycznych?

Cena drzwi uzależniona jest od wielu czynników, a nie jedynie od sposobu ich montażu i otwierania. W związku z czym determinować cenę drzwi będą z całą pewnością materiały z jakich zostały wykonane, ich rozmiar, a także producent. W przypadku tego ostatniego, im większą renomą się odznacza, tym ceny za sprzedawane przez niego produkty mogą być wyższe.

W związku z powyższym można spotkać się zarówno z tańszymi drzwiami przesuwnymi, jak i droższymi drzwiami klasycznymi i odwrotnie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm.