Skip to content Skip to footer

Ekologiczne oczyszczanie ścieków

Do niedawna ścieki stanowiły nie lada problem i były zmorą wszystkich mniejszych miasteczek oraz wsi. Brak kanalizacji, przestarzałe szamba czy śmierdzące potoczki wpadające wprost do pobliskiej rzeczki były na porządku dziennym. Na szczęście widok cuchnących ścieków płynących do rzek zależy już do rzadkości, a w miejsce sławojek i dołów kloacznych pojawiły się nowoczesne przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnych

Poprawa stanu polskich rzek jest zasługą zarówno włodarzy większych i mniejszych miejscowości położonych nad ich korytami, jak i poszczególnych właścicieli posesji. W ostatnich latach, korzystając z funduszy zewnętrznych udało się skanalizować wiele miejscowości oraz wybudować nowoczesne oczyszczalnie. Dzięki temu wiele gospodarstwa domowych zostało podłączonych do miejskiej sieci wodno-kanalizacyjnej. Do martwych i zdegradowanych rzek wróciły ryby i roślinność wodna. Niestety nie wszędzie dociera sieć wodno-kanalizacyjna. W wielu małych miejscowościach mieszkańcy nadal zdani są na własną inicjatywę.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Na szczęście także w małych miejscowościach wzrasta świadomość ekologiczna mieszkańców, dzięki czemu sukcesywnie w miejscu starego szamba czy dołu kloacznego pojawia się oczyszczalnia biologiczna dla domków jednorodzinnych bądź inny rodzaj przydomowej oczyszczalni ścieków. W zależności od położenia posesji, jej wielkości oraz możliwości finansowych właścicieli budowane są różne oczyszczalnie. Do wyboru są oczyszczalnie drenażowe, oczyszczalnie z filtrem piaskowym, oczyszczalnie grunowo-roślinne, oczyszczalnie z osadem czynnym, oczyszczalnie z złożem biologicznym.

Zalety oczyszczalni biologicznej

Oczyszczalnia biologiczna dla domków jednorodzinnych ma wiele zalet. Wśród nich jest możliwość budowy na niewielkiej działce, duża skuteczność oraz odporność na nierównomierną dostawę nieczystości. Sprawdzi się zatem wszędzie tam, gdzie nie dotarła sieć kanalizacyjna, a powierzchnia działki budowlanej jest niewielka. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań przy budowie oczyszczalni dla domków jednorodzinnych ma się pewność, że produkowane w gospodarstwie domowych ścieki są prawidłowo oczyszczone i nie zagrażają środowisku naturalnemu.

Fachowe doradztwo

W razie wątpliwości dotyczących wyboru oczyszczalni warto skonsultować się z formą specjalizującą się w budowie systemów kanalizacyjnych dla małych posesji. Doradca sprawdzi przepuszczalność gruntu, możliwości rozłożenia i zamontowania osadników. Prywatny inwestor nie musi się martwić o poszczególne etapy pracy, gdyż specjalistyczna firma wykona wszelkie prace począwszy od zaplanowania przez wykonanie wykopu po instalację oczyszczalni biologicznej dla domków jednorodzinnych bądź innej odpowiedniej dla indywidualnego odbiorcy.