Skip to content Skip to footer

Wiercenie w betonie od a do z

Beton jest bardzo popularnym materiałem, który wykorzystywany jest w budownictwie od wielu lat. Nie oznacza to jednak wcale, że jego obróbka jest prosta i szybka. Betonowe konstrukcje mają sporo zalet, ale również i kilka wad, o których należy zawsze pamiętać.

Co warto wiedzieć o betonie?

Beton bez żadnego większego problemu można połączyć z drewnem, metalem albo szkłem, dlatego też w dzisiejszych czasach cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Jego olbrzymim atutem jest oczywiście bardzo duża wytrzymałość, która w niektórych sytuacjach może okazać się jednak sporym utrudnieniem. Olbrzymia wytrzymałość betonu sprawia, że jego obróbka jest dość kłopotliwa. Cięcie betonu i wiercenie w nim, bez użycia profesjonalnego sprzętu jest udręką wielu ekip budowlanych.

Jak uporać się z betonem?

Aby poradzić sobie z betonem warto postawić na diamentowe wiertła. Jeszcze kilka lat temu cięcie betonu możliwe było jedynie przy wykorzystaniu specjalnych tarcz z korundu. Materiał ten niestety nie zawsze wygrywał z twardym betonem, dlatego też producenci coraz częściej zastępują go właśnie niezawodnym diamentem, dzięki czemu wiercenie w betonie cennik nie jest już tak dużym wyzwaniem.

Przy jakich pracach sprawdzą się tarcze diamentowe?

Niezawodne tarcze diamentowe można wykorzystać na przykład do powiększania otworów okiennych lub drzwiowych. Dzięki diamentowym tarczom można bardzo szybko wykonać również wnęki na kaloryfery albo zamontować puszki elektryczne w betonowych ścianach. Cięcie betonu niezbędne jest także do przygotowania otworów na instalację gazową i elektryczną.

Skuteczna technika cięcia i wiercenia betonu

Cięcie betonu i wiercenie w nim, to bardzo nieprzyjemne prace przy których generuje się dużą ilość pyłu. Warto postawić na sprawdzone techniki, dzięki którym będzie można ograniczyć pylenie. Doskonale sprawdzi się na przykład cięcie na mokro. Specjalny strumień wody znacząco ogranicza pylenie. Sporą zaletą cięcia na mokro jest również to, że strumień wody szybko schładza tarcze diamentowe, dzięki czemu wydłuża się ich żywotność. Jeżeli wiercenie w betonie cennik trzeba wykonać na sucho, to warto postawić na wiertła, które odporne są na wysokie temperatury. Pamiętać należy również i o tym, aby podczas obróbki betonu na sucho regularnie robić przerwy na ostudzenie tarcz i wierteł.