Skip to content Skip to footer

Jak wybrać żyrandole pokojowe?

Prawidłowe oświetlenie każdego pomieszczenia ma decydujący wpływ na komfort jego użytkowania. Źle dobra moc żarówek, niewłaściwy kształt i kolor kloszy powodują zmęczenie oczu i nadwyrężanie wzroku. Wybierając żyrandole do pokoju trzeba brać pod uwagę przede wszystkim jego funkcje i przeznaczenie.

Dbaj o oczy i komfort pracy

Nie da się wybrać jednego rodzaju żyrandoli do wszystkich pomieszczeń. Może wpłynęłoby to na jednolitą aranżację wnętrza, ale na pewno nie przysłuży się komfortowi wykonywania codziennych obowiązków.

Dobór oświetlenia musi dobrze zaplanowany i przemyślany. Najlepiej zrobić to już na etapie projektowym (gniazdka, kable podłączeniowe), wtedy nie trzeba będzie wykonywać przeróbek.

Oświetlenie salonu

Salon to pomieszczenie z jednej strony reprezentacyjne, w którym przyjmujemy gości, z drugiej strony służy domownikom do codziennego wypoczynku. To właśnie z tego względu oświetlenie salonu powinno być wielopunktowe.

Funkcję oświetlenia centralnego pełnią żyrandole pokojowe podwieszone w suficie. Ich kształt i forma mogą być bardzo różne, najczęściej dostosowane są do aranżacji wnętrza. Żyrandole do pokoju mogą mieć nowoczesny, minimalistyczny kształt lub mogą być stylizowane na lampy klasyczne. Wybór jest kwestią indywidualną.

W salonie powinny znaleźć się także stojące lampy do pokoju, które umożliwiają oglądanie telewizji lub czytanie książki w fotelu. Ich zaletą jest możliwość ustawienia w dogodnym miejscu.dopełnienie mogą stanowić kinkiety ścienne.

Poszczególne elementy oświetlenia nie muszą być jednakowe, ale powinny być utrzymane w jednolitej stylizacji.

Sypialnia wymaga nastroju

Sypialnia jest miejscem, w którym odpoczywamy po całym dniu pracy i regenerujemy siły na następny dzień. Żyrandol do pokoju powinien więc emitować światło stonowane, o barwach ciepłych sprzyjających relaksowi. Żyrandole pokojowe do sypialni powinny mieć światło skierowane do góry.

Uzupełnieniem oświetlenia powinny być oczywiście lampki nocne umieszczone po obu stronach łóżka, każdy z partnerów będzie miał niezależne źródło światła. Podświetlenia wymaga także szafa garderobiana.

Pokój dla dzieci

Lampy do pokoju dla dzieci muszą być dostosowane do ich wieku. Kilkulatki będą domagać się żyrandoli pokojowych z nadrukami ulubionych bohaterów bajek. Dla dzieci w wieku szkolnym trzeba przygotować dodatkowe oświetlenie biurka, które zapewni odrabianie zadań przy prawidłowym oświetleniu.