Skip to content Skip to footer

Jak wykonać ładnie prezentującą się wiatę ogrodową?

Posiadając ogród można przygotować w nimi miejsca, w których będzie można przyjemnie spędzić wolny czas na świeżym powietrzu. Wykonanie wiat ogrodowych nie nastręcza większych problemów. Natomiast ważne jest decydowanie się na konstrukcje z materiałów, które są dopasowane do stylistyki ogrodu.

Z czego mogą być wykonane altany?

Altany w ogrodach mogą być wykonane z takich materiałów jak:

– drewno
– kamień
– metal
– beton
– szkło.Wybierając materiał, z którego mają być wykonane wiaty ogrodowe warto decydować się na taki, który wkomponuje się w wygląd ogrodu. W klasycznym ogrodzie znacznie bardziej sprawdzą się drewniane czy wykonane z kamienia wiaty. Natomiast w nowoczesnych stylistycznie ogrodach metalowe czy szklane konstrukcje mogą lepiej się komponować. Poszczególne rodzaje materiałów, z których można wykonać wiaty ogrodowe to odmiennie koszty ich pozyskania. Warto to również brać pod uwagę, gdy zamierza się wykonać trwałą wiatę, która będzie mogła być użytkowana odpowiednio długo bez konieczności wykonywania napraw.

Przeznaczenie wiaty

Przy planowaniu wykonania wiat ogrodowych warto jest określić cel jej konstruowania. Z jednej strony może to być miejsce, w którym można spożywać rodzinny obiad, a z drugiej strony miejsce przeznaczone przede wszystkim na wypoczynek. W pierwszym przypadku wiata ogrodowa musi mieć wymiary pozwalają na umieszczenie w nich stołu oraz krzeseł dla wszystkich członków rodziny, a w drugim przypadku trzeba znaleźć miejsce na wygodne fotele czy hamaki. Innym przeznaczeniem wiaty ogrodowej może być organizowanie w niej imprez. Wówczas wiaty ogrodowe muszą być większe. Minimalnie taka wiata musi mieć sześć metrów kwadratowych. Jednak jej wielkości zależy przede wszystkim od tego, ile osób ma w niej przebywać w jednym momencie.

Ciężcie czy lekkie konstrukcje

Wiata ogrodowa może być miejscem, które jest przeznaczone jedynie do wypoczynku przy dobrej pogodzie. Wówczas można postawić na materiały, które pozwalają na stworzenie lżejszych konstrukcji. Atutem takich konstrukcji jest to, że nie wymagają one wykonywania fundamentów. Cięższe konstrukcje wiaty są natomiast znacznie trwalsze. W ten sposób z wiat ogrodowych można znacznie dłużej korzystać bez ryzykowania pojawiania się uszkodzeń.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw