Skip to content Skip to footer

Płyta indukcyjna i jej montaż

Płyta indukcyjna jest coraz chętniej wybieranym sprzętem AGD, który będzie świetnie komponował się z nowoczesną kuchnią. Można zastosować ją na dowolnym blacie kuchennym, nie tylko przyściennym, ale również na wyspie kuchennej, co jest bardzo powszechne w dzisiejszych kuchniach. Jak by się jednak jej nie montowało, należy zapoznać się z najważniejszymi informacji, by mieć pewność o prawidłowym jej podłączeniu.

Odpowiednia instalacja

Nie każdy oczywiście wie, jak podłączyć płytę indukcyjną. Nie jest to łatwa czynność w momencie, kiedy nie posiada się wiedzy o instalacjach elektrycznych w ogóle i zastosowanej danej instalacji elektrycznej we własnym domu. Wiedza jednak na temat instalacji elektrycznej może przyczynić się do prawidłowego podłączenia płyty indukcyjnej. Specjalista często sam potrafi określić, w jaki sposób podłączyć płytę indukcyjną i zapewnić jej sprawną pracę bez problemów z instalacją. Jeśli jednak buduje się dom od podstaw, warto wcześniej przemyśleć typ instalacji, by można było dopasować do niego odpowiednią płytę indukcyjną, którą będziemy chcieli zakupić.

Do płyty indukcyjnej producent dołącza instrukcję obsługi, która powinna przyczynić się do poprawnego jej montażu. Trzeba również dopasować płytę indukcyjną do blatu kuchennego. Powinien on być głęboki na minimum 60 cm i gruby na minimum 3 cm. To zapewni prawidłowe dopasowanie płyty indukcyjnej. Ważne są również właściwości blatu kuchennego – musi być on przede wszystkim odporny na działanie bardzo wysokiej temperatury, ponieważ płyta będzie go znacząco nagrzewać.

Sposoby montażu

Warto wiedzieć, jak przebiega instalacja instalacja elektryczna we własnym domu, ponieważ będzie to odpowiedzią, jak podłączyć płytę indukcyjną. Uniknie się tym samym problemów w działaniu sprzętu AGD. Podstawą jest sposób montażu do danego typu zasilania. Do zasilania elektrycznego o napięciu 230 V wykorzystamy przewód płyty indukcyjnej o przekroju 3×4 mm2. Do zasilania trójfazowego wykorzystamy przewód płyty indukcyjnej o przekroju 5×2,5 mm2. Montaż jednak powinien być wykonywany przez wyspecjalizowaną osobę, która zadba o poprawne zamontowanie płyty indukcyjnej i utrzymanie gwarancji producenta w czasie ewentualnej usterki.

Producent często sam tworzy płytę indukcyjną z myślą o danym typie zasilania. Jeśli przewód płyty indukcyjnej będzie składał się z trzech kabelków, to znaczy że będzie dopasowany do zasilania jednofazowego 230 V. W wypadku dołączonych pięciu kabelków, należy podłączyć go do zasilania trójfazowego.