Skip to content Skip to footer

Kilka powodów, dla których warto stosować bakterie do szamba

Mieszkańcy terenów miejskich zazwyczaj nie muszą zaprzątać sobie głowy problemami, takimi jak odprowadzanie ścieków – dla nich sprawa kończy się w momencie naciśnięcia spłuczki w toalecie – całą resztę załatwia kanalizacja. W dalszym ciągu jednak nie brakuje w naszym kraju obszarów, do których kanalizacja jeszcze nie dotarła. Wówczas najbardziej efektywnym rozwiązaniem okazuje się montaż przydomowego szamba. W celu usprawnienia jego działania stosuje się między innymi bakterie do szamba – z jakich powodów jest to takie ważne?

Proszek do szamba neutralizuje nieprzyjemne zapachy

Chyba dla nikogo nie jest tajemnicą to, że nieczystości trafiające do szamba nie pachną zbyt ładnie. Wydzielający się z szamba odór jest wynikiem fermentacji nieczystości, a ta zachodzi stosunkowo powoli. Regularne stosowanie bakterii do szamba przyspieszy rozkład nieczystości, a tym samym wyeliminuje ryzyko powstania okropnego fetoru. Jednak aby uzyskać taki trwały efekt, należy środki do szamba stosować regularnie, według zaleceń producenta, które można znaleźć na opakowaniu.

Środek do szamba zmniejsza częstotliwość jego opróżniania

Faktem jest, że bakterie do szamba skutecznie niwelują przykre zapachy, jednak warto pamiętać o tym, że nie jest to jedyna zaleta wynikająca z ich regularnego stosowania. Inną, równie wymierną korzyścią może być chociażby zmniejszenie częstotliwości opróżniania szamba. Jak łatwo jest się domyślić – szambo, jako zamknięty zbiornik ma określone wymiary i pojemność. W pewnym momencie fekalia wypełniają go po brzegi i konieczne staje się jego opróżnienie. Stosując środek do szamba w postaci płynnej czy też proszku do szamba – przyspiesza się rozkład fekaliów, dzięki czemu dosyć znacznie zmniejszają one swoją objętość. Rzadsze opróżnianie szamba, to spora oszczędność dla domowego budżetu.

Bezpieczeństwo dla ludzi i przyrody

Proszek do szamba zawierający kolonie bakterii jest w stu procentach bezpieczny dla zdrowia człowieka. Takie bakterie nie wpływają również w żaden negatywny sposób ani na środowisko naturalne, ani też na funkcjonowanie szamba. Co więcej, są one bardzo pożyteczne – przyczyniają się bowiem do przyspieszonego rozkładu nieczystości. Pod warunkiem, że będą stosowane zgodnie z zaleceniami producenta, z całą pewnością przyczynią się do zwiększenia wydajności przydomowego szamba.