Skip to content Skip to footer

Które frezy palcowe najlepiej sprawdzą się do materiałów trudnoobrabialnych?

Obrabianie w drewnie jest naprawdę bardzo przyjemnym zadaniem zwłaszcza, jak korzysta się z wysokiej jakości frezarki i porządnych frezów. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy trzeba skrawać bardzo twarde materiały. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja właśnie dla tych osób, które chcą dowiedzieć się, które frezy palcowe najlepiej nadają się do materiałów trudnoobrabialnych.

Wysokiej jakości frezy do zadań specjalnych

Do obróbki twardych materiałów doskonale nadają się frezy palcowe monolityczne, które mogą pochwalić się dużym kątem natarcia i specjalnym rowkiem krzywoliniowym, który doskonale odprowadza wióra. We frezach tych dodatkowo utwardzona została krawędź tnąca, dzięki czemu obrabiać można nie tylko stal nierdzewną, ale również stopy tytanu i Inconel.

Do największych zalet frezów palcowych monolitycznych należy zaliczyć nie tylko dużą żywotność i wytrzymałość, ale również szerokie zastosowanie. Dzięki nim można wykonać frezowanie boczne, wgłębienia skośne i frezowanie rowków. Opisując największe zalety warto wspomnieć także o olbrzymiej wytrzymałości na ścieranie w wysokiej temperaturze i niespotykaną trudność łamania wióra.

Jakie są najlepsze frezy do obróbki aluminium?

Frezy palcowe monolityczne jak wspomniano powyżej śmiało można wykorzystać do obróbki aluminium, które wbrew pozorom jest bardzo niewdzięcznym materiałem. Godne uwagi są przede wszystkim nowoczesne frezy pokryte DLC, które w swojej klasie nie mają sobie równych. Frezy te mogą pochwalić się nie tylko znacznie dłuższą żywotnością, ale również wyższą twardością. Hv na poziomie 3000-7000 robi naprawdę duże wrażenie.

Frezy pokryte DLC mogą pochwalić się także doskonałym smarowaniem. Spowodowane jest to oczywiście bardzo niskim współczynnikiem tarcia. Na uwagę zasługuje również szybkie odprowadzanie wiór, dzięki czemu praca jest bardzo komfortowa. Frezy te poradzą sobie nie tylko z aluminium, ale również z miedzią i różnorodnymi stopami miedzi.

O czym należy pamiętać?

Zakup nowych frezów to dopiero połowa drogi do sukcesu. Aby skrawanie twardych materiałów przebiegało sprawnie wymagane jest również spore doświadczenie. Osoby, które nie czują się na siłach, aby poradzić sobie z twardymi materiałami, powinny skorzystać z pomocy fachowców.

Nie można zapominać również i o tym, że o frezy palcowe należy również dbać, dzięki czemu będą sprawnie działać na maksymalnych obrotach.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Frezwid