Skip to content Skip to footer

Łączenie elementów metalowych – po jaki klej sięgnąć?

W wielu pracach technicznych, np. związanych z hydrauliką, naprawą instalacji różnego rodzaju, zachodzi konieczność spajania ze sobą elementów metalowych. Powierzchnie metalowe miewają różną przyczepność i nie można ich kleić zwykłym klejem. Najsilniejszym i najlepszym wyborem w tym przypadku będzie nowoczesny klej anaerobowy.

Co może klej anaerobowy?

Istnieje wskazanie do użycia klejów anaerobowych przy łączeniu ze sobą metalowych elementów i płaszczyzn, różnego typu części, jak również łatania i naprawiania pęknięć, ubytków, rozszczelnień itd. Są to kleje działające z pewnym opóźnieniem, a dokładniej wykazujące działanie w warunkach beztlenowych. Ich aktywność zachodzi po zetknięciu ze sobą powierzchni, a wtedy tworzy się trwała, wysokiej jakości spoina, gwarantująca szczelność połączenia.

Klej anaerobowy stosuje się na przykład przy naprawach hydraulicznych. Łączenia rur dzięki użyciu tego produktu mogą być podobnie stabilne, jak i po wykorzystaniu mechanicznych rozwiązań lub odpowiednich uszczelek. Silny klej poradzi sobie z ustabilizowaniem połączenia nawet w wyjątkowo trudnych warunkach, np. gdy rurami płynie woda lub biegnie gaz pod ciśnieniem. W takiej sytuacji trzeba jednak zwrócić uwagę na to, by wybrać klej o wysokiej mocy działania – jeden z najbardziej profesjonalnych wśród klejów anaerobowych.

Prosty klej do specjalistycznych zastosowań

Wśród różnych klejów technicznych, anaerobowy wyróżnia się bardzo łatwą aplikacją. Nie trzeba być specjalistą, by z powodzeniem go używać, bo z uwagi na działanie wymagające braku tlenu uaktywnia się dopiero po nałożeniu i szczelnym zetknięciu powierzchni. Można pracować bez większej ostrożności ani wiedzy.

Przy tak dużej prostocie pracy z klejem anaerobowym warto po raz kolejny wspomnieć jego silne działanie spajające różne powierzchnie. Dla osób bez większego doświadczenia w pracach technicznych klej ten będzie dużo lepszym wyborem niż jakiekolwiek rozwiązania mechaniczne – wymagające pod względem techniki i precyzji zastosowania.

Duże możliwości kleju

Właściwości klejów anaerobowych pozwalają w pełni zaufać tym produktom. Podstawowy klej gwarantuje łatwe łączenie metali i tworzyw sztucznych, powierzchni szklanych i mieszanych, większych i mniejszych elementów. Przy jego użyciu łatwo dokonać prostych napraw i np. zaizolować wymagające tego instalacje w domu czy poza domem.

W bardziej profesjonalnych zastosowaniach punktuje silniejszy rodzaj kleju. Najlepsze na rynku produkty pozwalają łączyć powierzchnie w trudnych warunkach, na przykład przy dużej ekspozycji na działanie skrajnych temperatur albo drażniących substancji chemicznych.