Skip to content Skip to footer

Lampa vintage – prostota i styl

Styl vintage na dobre wszedł do aranżacji wnętrz. Niby staromodny i rodem z pokoju babci, ale jakże stylowy i na czasie. Styl ten charakteryzuje prostota, metal i drewno, nie znajdziemy w nim natomiast kryształów i błysku. W stylu retro możemy znaleźć wiele dodatków, m. in. stare lampy, które dodadzą charakteru każdemu pomieszczeniu.

Rodzaje lamp vintage

Dla każdego styl retro oznaczać może coś innego. Jedni kojarzą ten styl z surowymi, prostymi elementami, inni urządzając mieszkanie w tym stylu poszukują ażurowych zdobień z nutką nostalgii. Wybór jest przeogromny, tym bardziej, jeśli mówimy o lampach vintage. Oświetlenie możemy podzielić na trzy grupy: lampy stojące, wiszące i ścienne. Niezależnie od rodzaju, każda z nich powinna współgrać z innymi elementami wystroju i być wisienką na torcie, aniżeli niepasującym starociem.

Lampy podłogowe

Lampy stojące świetnie sprawdzą się do sypialni lub do salonu, w którym wydzielimy miejsce na kącik z fotelem. Podłogowa lampa vintage to prostota sama w sobie. Możemy postawić na metal i wybrać lampę na trzech nogach z metalowym kloszem – tego typu dodatek doda wnętrzu klasy. Jeśli zaś zależy nam na ociepleniu wnętrza wybierzmy lampę retro na drewnianych nogach z białym kloszem o trapezowym kształcie.

Lampy ścienne

Lampa retro świetnie sprawdzi się nad łóżkiem, dobrze jeśli znajdzie się po obu jego stronach. Tutaj również możemy postawić na metal, drewno lub na połączenie obu tych materiałów. Bardzo popularne w stylu vintage jest pokazywanie tego, co zazwyczaj ma być ukryte. Kable, wnętrze żarówki, łączenia tworzyw – to wszystko w stylu retro jest na zewnątrz, dzięki czemu elementy vintage przyciągają wzrok i są oryginalne. Stare lampy ścienne to klasyczne oświetlenie z abażurem, który będzie wykonany w klasycznym kolorach. W tym stylu dominować będzie biel, beż, brąz.

Lampy wiszące

Wisząca lampa retro ma wiele odsłon. Jedną z najbardziej popularnych jest wielka żarówka z grubym kablem owiniętym wokół drewnianej belki. Ogólnie żarówki odgrywają kluczową rolę w stylu vintage. Zasada jest prosta – najlepiej, żeby żarówka była duża, rzucająca się w oczy i nieosłonięta przez materiałowy abażur. Dobrze wygląda solo, ale świetnie prezentuje się również pod metalowym, ażurowym kloszem lub w towarzystwie szklanego, przezroczystego abażuru. Lampa vintage to ukłon ku prostocie.