Skip to content Skip to footer

Nowoczesne żyrandole do salonu

Wielu właścicieli mieszkań niechętnie decyduje się na nowoczesne żyrandole do salonu tłumacząc swój wybór tym, że salon to jednak najważniejszy pokój w całym domu, w którym nie ma miejsca na eksperymenty. Tymczasem nowoczesne lampy wiszące wcale nie muszą szokować swoją formą, choć zaskakują materiałami, jakie wykorzystuje się do zaprojektowania ich kloszy.

Głównie szkło i metal


Żyrandole klasyczne kojarzą się z kilkoma szklanymi kloszami, w których umieszczone są żarówki o różnej mocy. Podobne rozwiązania można również znaleźć w nowoczesnych żyrandolach, które dzięki swojemu oryginalnemu kształtowi podkreślą nowocześnie urządzone wnętrze. Salony to bardzo często pomieszczenia o wielu zastosowaniach. To w salonie przyjmuje się gości, ale również czyta czy ogląda telewizję, to również salon jest miejscem, gdzie rodzina wspólnie spędza czas. Z tego powodu liczy się możliwość włączania dowolnej liczby żarówek czy świetlówek, jakie zostały umieszczone w kloszach żyrandola. Żyrandole do salonu mogą posiadać klasyczne szklane klosze, które mogą być umieszczone w jednym, dużym kloszu wykonanym z metalu. Taki klosz zwykle zaskakuje swoją formą – szklane klosze umieszcza się zazwyczaj w dużych metalowych formach o prostym kształcie, zwykle cylindrycznym. To właśnie połączenie metalu i szkła przesądza o nowoczesności żyrandola.

Prosty kształt kontra oryginalność


Z punktu widzenia urządzania wnętrza za najbezpieczniejsze należy uznać żyrandole do salonu, które mają prostą formę. Geometryczne klosze, w których może się znaleźć nawet kilka źródeł światła, ale również niewielkie świetlne punkty umieszczone na prostych ramionach lamp wiszących można spotkać w salonach najczęściej. Ich zupełnym przeciwieństwem są żyrandole z kloszami wykonanymi z kompozycji z kryształu lub ciętego szkła. Ich dużym atutem jest wykończenie, w którym wykorzystuje się kompozycje ze szklanych koralików czy kawałków efektownie przyciętego szkła. To właśnie szklana kompozycja zapewnia dodatkowe efekty świetlne w postaci rozszczepiania światła. Ze względu na swoje efektowne wykończenie klosze zdobione kryształami coraz częściej mają geometryczną postać kompozycji opartych na okręgu czy czworokącie. Ten rodzaj lamp wiszących firmy http://lampykemar.pl/ nie jest jednak wskazany w przypadku salonów nowoczesnych, w których może sprawiać wrażenie kompozycji niezwykle ciężkiej.

W wielu projektach pojawiają się żyrandole o bardzo oryginalnym kształcie. Zwykle są to lampy wiszące, których klosze wykonuje się z oryginalnie ułożonych metalowych fragmentów lub drucików. W takim żyrandolu równie istotny jest dobór źródła światła o oryginalnym kształcie.