Skip to content Skip to footer

Podłączenie płyty indukcyjnej

Wiele osób po zakupie płyty indukcyjnej samodzielnie zabiera się za jej podłączenie we własnym domu. Mimo, iż nie jest to bardzo skomplikowane zadanie, a z pomocą instrukcji oraz z naszymi wskazówkami zajmie to dobremu panu domu zaledwie 20 minut, warto jednak pamiętać, iż podłączenie płyty to nie tylko włączenie przewodu do gniazda. To skrupulatne i dokładne połączenie ze sobą wszystkich przewodów, które muszą być spójne, by nasza płyta działała nienagannie. Jak to zrobić? Poniżej krótka instrukcja i kilka cennych wskazówek.

Poszukiwania płyty indukcyjnej

Już na etapie zakupu płyty indukcyjnej w sklepie z elektroniką, warto zapytać się fachowców tam pracujących: jak podłączyć płytę indukcyjną oraz czy wybrany przez nas model nie jest szczególnie skomplikowany? Nie od dziś wiadomo, że znane marki i doświadczeni producenci takiego sprzętu, dają klientom bardzo szczegółową instrukcję jak krok po kroku poradzić sobie z tym zadaniem. Często opis jest tak szczegółowy, że wiele osób bez problemu sobie z tym radzi. Niestety, zdarzają się także modele niezwykle skomplikowane, które posiadają tyle kabli i przewodów i dodatkowo nie są wyposażone w dobre instrukcje, że nawet fachowcy – elektrycy głowią się po kilka godzin, jak podłączyć płytę indukcyjną, by działała ona prawidłowo.

Standardowa instrukcja

Zazwyczaj do każdej płyty indukcyjnej dołączona jest obrazkowa instrukcja, na której znajdziemy dokładny opis jak i w jaki sposób kable powinny ze sobą być połączone. Bywa w nich określone np., że przewody czarne i brązowe są to przewody fazowe, a przewody niebieskie i szare – neutralne. Występuje także przewód żółto-zielony czyli przewód ochronny. Na obrazkach wskazana jest rozdzielnia oraz puszka rozgałęźna, gdzie należy połączyć konkretne kable ze sobą. Warto tu podkreślić, że płyty o odpowiednich fazach muszą także posiadać kable o wskazanych grubościach (dlatego należy się tego dowiedzieć przy zakupie konkretnego modelu w sklepie elektronicznym).

Jak sprawdzić czy działa?

Jeżeli po podłączeniu wszystkich kabli, włączymy prąd i nasza kuchenka nie tylko bez problemu z naszą pomocą się włączy, ale i grzeje (np. garnek z wodą) to możemy mieć pewność, że wszystko zostało zrobione zgodnie z instrukcją i działa ona prawidłowo. Warto więc na tym etapie sprawdzić wszystkie palniki oraz opcje, które oferuje nam konkretny model. Jeżeli któraś część jej nie działa lub można usłyszeć „przerywanie”, wówczas należy szybko sprawdzić podłączenie kabli, by nie spowodować zwarcia, a nawet spalenia kuchenki (co czasami się zdarza).