Skip to content Skip to footer

Preparaty do szamba

Proszek do szamba jest niezwykle pomocny jeśli korzystamy z tego typu rozwiązań kanalizacyjnych. Naszym obowiązkiem jest zadbać o środowisko nie narażając go na zanieczyszczenia z naszej strony.

Środek do szamba – po co się używa preparatów do szamba?

Po pierwsze i najważniejsze korzystanie ze środków do szamba, jak już wcześniej wspomnieliśmy wspomaga nasze środowisko – gleby, zwierzęta. Po drugie przedłuża to znacznie żywotność Twojego szamba. Nie będziesz musiał za parę lat wymieniać go na nowy. Poza tym daje Ci to super oszczędności, bo nie będziesz musiał wywozić szamba co miesiąc, ale znacznie rzadziej. A dlaczego? To wszystko za sprawą bakterii zawartych w proszkach do szamba. Tworzą one ekosystem, który sprawia, że objętość nieczystości znacznie się zmniejsza.

Co zawiera proszek do szamba?

Proszki do szamba zawierają pewną ilość bakterii. Przy wyborze preparatu do szamba warto zwrócić uwagę nie na te najdroższe ani najtańsze, ale będące cenowo po środku. Tak naprawdę te najdroższe środki zawierają praktycznie te same bakterie co środki w niższym przedziale cenowym. Co jest najważniejsze? Trzeba pamiętać o systematycznym używaniu środka, a bakterie same będą się namnażać w szambie tworząc w nim ekosystem.

Jak preparaty do szamba działają?

W szambie o które nikt nie dba, na samym dole powstaje gęsta warstwa osadu, którego nie da się wybrać, co powoduje zmniejszenie objętości zbudowanego szamba oraz jego niszczenie. Będące w środku do szamba bakterie powodują rozwodnienie tego osadu, dzięki czemu można to szambo opróżnić do zera. Zyskujesz tym samym dodatkowe miejsce na szambo i dbasz nie tylko o środowisko, ale i o swój portfel. Z racji tego, że szambo zawiera dużo niechcianego tłuszczu, można rozejrzeć się za proszkiem, który ma skierowane swoje działanie właśnie w ten tłuszcz.

Jak wybrać najlepszy środek do szamba?

Pierwsze co musisz zrobić, to rozejrzeć się na rynku, ponieważ producenci oferują wiele różnych rozwiązań. Można skorzystać z proszków, preparatów enzymatycznych (gdyż używanie samych preparatów z bakteriami jest czasochłonne), biopreparaty. Unikaj raczej środków do szamba zawierających zbyt dużo substancji chemicznych, ponieważ na dłuższą metę doprowadzi to do niszczenia rur kanalizacyjnych. Preparaty do szamba wsypuje się do muszli toaletowej, można też wsypać je bezpośrednio do zbudowanego przed domem szamba, nie ma tu akurat dużej różnicy w skutkach.