Skip to content Skip to footer

Vintage a oświetlenie

Wielu ludzi pragnie stworzyć we własnym domu czy mieszkaniu wystój staromodny. Właśnie wszystko, co było modne dawniej, a korzysta się z tego w obecnych czasach, zasługuje na miano vintage. Może być to praktycznie wszystko, każdy podchodzi do tego słowa indywidualnie i określić może wszystko, co dla niego wyszło dawno z trendy.

Jednym z takich elementów jest oświetlenie. W obecnych czasach występuje szeroka oferta lamp czy żyrandoli. Są one często rozbudowane i wypełnione przeróżnymi kryształkami. Inaczej było w dawnych czasach, w których lampa przybierała postać najprostszej konstrukcji. Spotykając zdjęcia archiwalne dawnych czasów lub przeglądając domowe albumy zdjęć naszych przodków, można natknąć się właśnie na obraz wystroju dawnych domów.

Styl klasyczny

W stylu klasycznym mieści się wiele. Może to być lampa retro, żyrandol retro czy lampa vintage. Wszystkie te przedmioty wzoruje prosta budowa. Mimo prostoty potrafią nadać wnętrzu pożądanego charakteru. Często tworzone są ze stali, która wyglądem przypomina coś podstarzałego. Specjalnie wyprodukowane oświetlenie sprawdzi się w wielu aranżacjach odwzorowujących minione lata i panujące w nich trendy.

Co daje klasyka?

Żyrandol retro czy lampa retro potrafią nadać wnętrzu iście królewskiego charakteru. Są zazwyczaj pomalowane, dobierając do tego wymyślne kolory. Dodają stylu barokowego, a więc to naprawdę sposób na stworzenie bardzo dawnego stylu w obecnych czasach. Można nie wierzyć, lecz nawet najmniejszy element wyposażenia pomieszczenia, jakim jest lampa vintage, potrafi wizualnie przemienić całe wnętrze. Obecnie coraz częściej wraca się do dawniej panujących stylów, a więc branża oświetleniowa i przodujący w niej producenci starają się rozszerzać swoje oferty, by każdy mógł wybrać odpowiednie dla siebie źródło światła.

Klasyka dodaje wnętrzu pałacowego stylu. Żyrandole retro są często wyposażone w mnóstwo kloszy, które są wyprofilowane w najbardziej oryginalne kształty. Każdy najdrobniejszy element tego rodzaju źródła światła wpływa na charakter każdego pomieszczenia. W ofercie producentów oświetlenie można spotkać również inne wyposażenie oświetleniowe w stylu retro czy vintage. To także możliwość zakupu kinkietów czy lamp stojących.