Skip to content Skip to footer

Wygodne krzesło biurowe, czyli jakie?

Prawidłowa postawa przy pracy sprawia, że czynności są nie tylko wydajniejsze, ale także bezpieczne dla zdrowia. Dotyczy to także wszelkich prac biurowych. Dlatego szczególną wagę należy przywiązywać do wyboru krzeseł i foteli biurowych.

Dlatego krzesło musi być wygodne

Pracownicy biurowi spędzają wiele godzin przy biurku. Ich krzesło biurowe musi więc być wygodne. Jednak oprócz wygody, krzesła biurowe powinny być również ergonomiczne, dzięki czemu praca będzie wydajniejsza.Bardzo istotną kwestią jest też zapewnienie prawidłowej postawy podczas pracy. Zapobiegnie to przede wszystkim różnym problemom z kręgosłupem. Wygodne podłokietniki w krześle biurowym zapewnią stabilizację przedramion i są doskonałą profilaktyką przeciw bólowi pleców.

Krzesła czy fotele biurowe

Czy jest jakaś różnica między krzesłem biurowym a fotelem? Najczęściej obu pojęć używa się zamiennie. Różnice jednak są, choć raczej niewielkie.Fotele biurowe są zwykle bardziej masywne, a pomiędzy siedziskiem i oparciem nie ma charakterystycznego łącznika. To powoduje, że możliwość regulacji ustawień jest mniejsza niż w krzesłach biurowych. Poza tym siedzisko jest z reguły większe, co sprawia, że fotel jest wyjątkowo wygodnym meblem. Najczęściej jako obicie stosowana jest skóra. To wszystko powoduje, że fotele biurowe najczęściej wybierane są jako meble do gabinetu szefa.Krzesła biurowe są nieco skromniejsze w wyglądzie. Mają też wspomniane wcześniej łączenie siedziska i oparcia, które pozwala wyjątkowo dobrze dopasować ustawienie do potrzeb pracownika. Krzesło biurowe jest też z reguły mniejsze od fotela i bardziej dynamiczne.

Jak dobrać dobre krzesło

W sklepach jest spory wybór krzeseł, przeznaczonych specjalnie do pracy biurowej czy przy komputerze. Żeby znaleźć to najlepsze, należy zwrócić uwagę na kilka spraw. Przede wszystkim trzeba zobaczyć, czy oparcie podpiera w całości kręgosłup. To wyjątkowo ważne przy długotrwałej pracy siedzącej.

Wysokość siedziska i oparcia powinny być regulowane, a sama regulacja musi być płynna.

Fotel powinien być zaopatrzony w wygodne podłokietniki, które ustabilizują przedramiona, a dzięki temu zapobiegną bólowi pleców.

Krzesło powinno być też stabilne oraz, o czym często się zapomina, łatwe do utrzymania w czystości.