Skip to content Skip to footer

Wykończenie mieszkania – od czego zacząć?

Koszt wykończenia mieszkania to spora inwestycja, która powinna zostać zaplanowana od podstaw. Wiele osób zastanawia się, czy wszystkie prace można przeprowadzić we własnym zakresie. Niestety nie, ponieważ niektóre zadania wymagają uprawnień zawodowych. Zwykle najgorsze są początki. Z czasem jest łatwiej określić właściwy schemat działania.

Wykończenie ścian i podłóg

Koszt wykończenia mieszkania będzie niższy, jeśli w sposób kompleksowy podejdziemy do planowania prac. W przypadku, gdy zdecydowaliśmy się skorzystać z usług fachowców, możemy poprosić o przedstawienie szczegółowego kosztorysu. Jest to nie tylko lista niezbędnych zadań, ale również spis wydatków.

Pierwszym etapem jest zwykle postawienie lub przesunięcie ścian działowych. Oczywiście nie jest to obowiązkowe. Kolejnym krokiem są prace tynkarskie, a także wykończenie ścian oraz podłóg. Priorytetem jest to, aby wybrać materiały wysokiej jakości. Ne tylko prezentują się one lepiej, ale przede wszystkim cechują się wyższą trwałością oraz odpornością na czynniki otoczenia.

Biały montaż

Zakup wyposażenie do łazienki oraz kuchni jest podstawą podczas urządzenia nieruchomości. Koszt wykończenia mieszkania jest bezpośrednio uzależniony od indywidualnych możliwości. Nie należy zapominać, że jest to inwestycja na lata. Przeprowadzenie kolejnego remontu może być problematyczne. Trzeba wziąć pod uwagę, że zwykle trwa on kilka tygodni, co znacząco utrudnia codzienne życie.

Armatura występuje w tak wielu wariantach, że znalezienie czegoś odpowiedniego dla siebie nie powinno stanowić problemu. Ceny wahają się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wiadomym jest, że w przypadku kilku łazienek ogólne koszty wykończenia mieszkania wzrosną. Osoby posiadające nieruchomość o sporym metrażu zwykle potrzebują zewnętrznych źródeł finansowania np. kredytu.

Zakup mebli oraz dodatków

Meble decydują o poziomie wygody użytkowania mieszkania. To samo dotyczy podstawowych sprzętów m.in. RTV oraz AGD. Najważniejszym atutem jest fakt, że można kompletować je stopniowo. Zwykle nie ma konieczności wyposażenia całej nieruchomości w tym samym czasie. Umożliwia to rozłożenie wydatków, dzięki czemu staną się mniej odczuwalne.

Nie można jednoznacznie powiedzieć, jak wysokie będą koszty wykończenia mieszkania, gdyż wahają się one od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Wiele zależy od metrażu, czy też oczekiwanego standardu. Niemal każdy posiada inne potrzeby oraz upodobania. Sporym ułatwieniem może być zapoznanie się z przykładowymi realizacjami.