Skip to content Skip to footer

Czym charakteryzują się najlepsze działki inwestycyjne na Śląsku w dobrej lokalizacji?

Warto mieć świadomość, że najbardziej atrakcyjne działki inwestycyjne na Śląsku w dobrej lokalizacji muszą mieć nie tylko wyznaczoną drogę dojazdową, ale również kształt bardzo zbliżony do prostokąta oraz szerokość przynajmniej 16 metrów. Inwestor powinien także przed podjęciem ostatecznej decyzji bardzo dokładnie sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego i dokonać wglądu do ksiąg wieczystych.

Lokalizacja oraz dojazd do działki

Do najbardziej istotnych kwestii, jakie koniecznie trzeba uwzględnić przed podjęciem decyzji o zakupie działki jest dojazd do niej. Według prawa każda parcela budowlana musi mieć koniecznie drogę dojazdową. Szerokość drogi jest z kolei ustalana przez władze lokalne.

Warto wiedzieć, że w sytuacji, gdy do danej działki nie będzie prowadziła wyznaczona droga, przejazd bez żadnego problemu może zostać wyznaczony przez sąsiadujące nieruchomości. Oczywiście jest to związane nie tylko z formalnościami, ale również szczegółowym ustanowieniem służebności drogi koniecznej.

Rodzaj gruntów

Inwestorzy w zdecydowanej większości przypadków planują zakup działki, by następnie postawić na niej np. dom. Koniecznie należy zaznaczyć, że fundamenty domu muszą być właściwie osadzone w ziemi. Nie można zatem zapomnieć, by działki inwestycyjne na Śląsku w dobrej lokalizacji posiadały również odpowiedniej jakości grunt. Zdecydowanie najlepiej pod budowę domu egzamin zdadzą piaski gliniaste, grunty spoiste, iły czy pyły.

Nie jest rekomendowane z kolei stawianie domu na namułach, torfach czy gytiach. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że grunty, które nie będą stabilne mogą przyczynić się zarówno do osiadania budynku, jak i pękania ścian. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest dodatkowe zlecenie badań geotechnicznych gruntów, które mogą ujawnić bardzo szczegółowe informacje o poziomie wód gruntowych czy rodzaju ziem.

Kształt oraz rozmiar

Należy zdawać sobie sprawę, że inwestorzy przeważnie dzielą się na dwie grupy. Celem pierwszej jest znalezienie działki pod planowany projekt domu, z kolei druga jest zainteresowana najpierw zakupem ziemi, a następnie dopasowaniem domu do jej możliwości.

Pierwsza grupa inwestorów powinna szukać działki, na której możliwe będzie postawienie wymarzonej nieruchomości. Z kolei drugiej rekomendowane jest szukanie gruntów, które będą charakteryzowały się najbardziej uniwersalnym rozmiarem i kształtem. Zalecany jest zakup działki, która będzie w kształcie kwadratu albo prostokąta. Możliwe będzie wtedy bowiem wkomponowanie w nią praktycznie każdego wybranego projektu budynku.