Skip to content Skip to footer

Jak położyć papierową tapetę?

Tapety papierowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Składają się z kilku warstw papieru, jednak ich trwałość znajduje się na optymalnym poziomie. Ponadto, są relatywnie tanie, dzięki czemu nawet osoby z mocno ograniczonym budżetem mogą pozwolić sobie na zakup. Zastanawiasz się, jak kłaść tapetę, tak aby przez długi czas stanowiła ona praktyczną ozdobę ściany. Sprawdź poniższe wskazówki, które z pewnością ułatwią Ci to zadanie.

Przygotowanie ściany

Jak kłaść tapetę papierową? Pierwszym krokiem jest oczywiście kompleksowe przygotowanie ściany. Warto wiedzieć, że uwydatnia ona wszelkie nierówności oraz mankamenty powierzchni. Właśnie dlatego nie można pominąć etapu jej wygładzania. W niektórych przypadkach konieczne jest nałożenie warstwy szpachlówki gipsowej. Alternatywę stanowi preparat granulujący. Oczywiście wspomniane materiały muszą zaschnąć, a więc nie należy nakładać ich bezpośrednio przed aplikacją tapety.

W przypadku ścian o wysokiej wilgotności warto jest rozważyć położenie zaprawy wodoszczelnej. Dzięki niej można ograniczyć ryzyko pojawiania się pleśni lub grzybów. Dodatkowym atutem jest fakt, że tapeta znacznie dłużej będzie prezentować się nienagannie. Nie można również zapomnieć o oczyszczeniu powierzchni z kurzu i tłustych plam.

Usuwanie starej tapety

Nie masz pojęcia, jak kłaść tapetę, jeśli na ścianie znajduje się już jedna warstwa? Konieczne jest jej usunięcie! Nie należy dodawać kolejnych warstwa, ponieważ w ten sposób nigdy nie uzyska się pożądanego efektu. Najprościej zaopatrzyć się w specjalistyczny preparat do odklejania tapet. Nie jest on zbyt drogi, a może znacząco ułatwić, a jednocześnie przyspieszyć pracę.

Zazwyczaj już po kilkunastu minutach od zaaplikowania wspomnianego preparatu można rozpocząć proces odklejania tapety. Istotne jest, aby zaopatrzyć się w szpachelkę, dzięki której możne zeskrobać niechciany materiał. Pracę najlepiej rozpocząć od góry.

Klejenie tapety

Położenie tapety wymaga dokładnego zaplanowania tego, gdzie będą znajdować się poszczególne pasy. Na ścianie warto jest wyznaczyć linie za pomocą ołówka. Kolejnym krokiem jest klejenie tapety – aplikujemy klej na środek pasa, a następnie rozprowadzamy go na boki. Bardzo ważne jest to, aby na brzegach nie znajdowały się zbyt duże jego ilości. W innym przypadku substancja wypłynie i zabrudzi sąsiadujące powierzchnie.

Klejenie tapety należy rozpocząć od góry. Po dociśnięciu jej kawałka do ściany należy wygładzić powierzchnię oraz usunąć ewentualne pęcherzyki powietrza.