Skip to content Skip to footer

Krzesła nowoczesne czy klasyczne – jakie meble wybrać do salonu?

Aranżowanie wnętrz to bardzo przyjemne, choć niełatwe zajęcie. Przed zakupem nowych krzeseł do salonu warto zapoznać się z ofertą producentów oraz zdefiniować własne oczekiwania i potrzeby w tym zakresie.

Krzesła do pokoju – czy są konieczne?

To, czy w salonie krzesła są nam niezbędne, zależy głównie od tego:
• Jaki mamy salon (powierzchnia, kształt, wyposażenie),
• Do czego salon wykorzystujemy,
• Jak często korzystamy z salonu,
• Ile osób korzysta z tego pomieszczenia.

Salony nazywane także pokojami dziennymi, to przestrzeń wspólna mieszkańców domu oraz miejsce przyjmowania gości. Jeśli salon wykorzystywany jest na co dzień również jako jadalnia, to obowiązkowym wyposażeniem jest stół z zestawem krzeseł. Wielkość stołu determinują nasze potrzeby, a dokładnie ilość gości, którzy mają za nim zasiąść. Warto zakupić mebel „na wyrost”, aby podczas większych spotkań towarzyskich z łatwością pomieścić wszystkich uczestników. Do wielkości stołu należy dostosować ilość krzeseł w zestawie.

Czy można mieć salon bez krzeseł. Oczywiście, można, ale po co? Stół z zestawem krzeseł to wyjątkowe miejsce do długich, niezapomnianych biesiad w gronie ludzi przyjaznych sobie, więc krzesła do salonu warto wybrać starannie, aby owe biesiady odbywały się w warunkach optymalnych.

Jakie krzesła do pokoju wybrać?

Jeśli nie mamy stołu z krzesłami, ani pomysłu czy czasu na dokonywanie wyborów zakupmy których z tysięcy zestawów mebli proponowanych przez producentów i sprzedawców. Gdy jesteśmy już w posiadaniu stołu wybór krzeseł powinien być warunkowany rodzajem, wielkością, wysokością, kształtem, kolorem, surowcem i innymi czynnikami, które mogą mieć wpływ na właściwe komponowanie się stołu z nowymi krzesłami do salonu. Oczywiście łączenie stylów, kolorów, materiałów jest dozwolone, ale nie zawsze daje dobre efekty. Z eksperymentami aranżacyjnymi trzeba więc być nieco ostrożnym.

Generalnie krzesła pokojowe można podzielić na trzy grupy: antyki, klasyczne, nowoczesne.Krzesła do salonu antyki zestawia się z innymi antykami, najlepiej pochodzącymi z tej samej epoki.

Klasyka, czyli krzesła pokojowe z drewna litego lub tapicerowane pasują do wielu stylów: skandynawskiego, boho, vintage, retro. Krzesła nowoczesne produkuje się przede wszystkim z surowców pochodzenia chemicznego, nadaje się im czasem udziwnione, futurystyczne formy. Wielu projektantów stawia także na metal, szkło oraz drewno, sklejkę, okleiny drewniane. Siedziska krzeseł nowoczesnych mogą stanowić jedność ze stelażem lub być wykonane z innego surowca oraz tapicerowane tkaninami albo skórami sztucznymi lub naturalnymi.

Krzesła w nowoczesnych formach doskonale wypełniają wnętrza nawiązujące do lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku, nowoczesne minimalistyczne lofty, wnętrza skandynawskie. Jeśli decydujemy się na krzesła nowoczesne do salonu, który już jest wyposażony możemy to zrobić pod warunkiem, że zestaw krzeseł i stołu wyodrębni strefę, która wyraźnie odcinać będzie się od reszty pomieszczenia. W taki sposób można aranżować salony równocześnie meblami w stylu klasycznym, retro, vintage oraz nowoczesnymi.