Skip to content Skip to footer

Lampa retro – gustowna ozdoba wnętrza

Od pewnego czasu coraz częściej możemy zaobserwować lampy retro w mieszkaniach, które w umiejętny sposób łączą style wnętrzarskie. Styl skandynawski, industrialny czy nowoczesny nie wyklucza wykorzystania lamp retro w mieszkaniu. Jak wybrać lampy, które będą idealną ozdobą wnętrza?

Do salonu i jadalni

Lampy retro znajdziemy w bardzo wielu wydaniach. Najczęściej są stylizowane na świeczniki, które zdobione są eleganckimi kloszami. Lampa retro w takim wydaniu idealnie sprawdzi się w eleganckim salonie, gdzie będzie integralną częścią wyposażenia. Równie elegancko będzie wyglądał w pokoju w stylu glamour, gdzie będzie niebanalną ozdobą.

Żyrandol retro z kloszami jest bardzo charakterystyczny trzeba więc ostrożnie łączyć go z innymi elementami wystroju wnętrza. Należy uważać, by salon nie stał się przeładowany, przez co może wydawać się mały i przytłaczający.

Inną wersją lamp retro są żyrandole, których klosze są proste, stylizowane na uliczne latarnie. Czarne, miedziane czy szare idealnie wpiszą się w styl industrialny. Lampa vintage metalowa wygląda bardzo interesująco, gdy ma 3 bądź 5 żarówek. W takiej wersji idealnie sprawdzi się nad stołem w jadalni. Przestrzeń będzie dobrze oświetlona, a żyrandol retro sprawi, że jadalnie będzie wyglądała bardzo elegancko i ekskluzywnie.

Nastrojowe oświetlenie

Zadaniem światła górnego jest dobre oświetlenie pokoju. Oświetlenie boczne ma sprawić, by salon był przytulny i przyjemny.

Lampa retro boczna o prostym, metalowym kloszu sprawdzi się w salonie, jako oświetlenie rodzinnej galerii zdjęć, ciekawego obrazu czy pięknej grafiki. Warto w takiej sytuacji postawić na klosze proste, które nie będą odwracały uwagi od obrazów znajdujących się na ścianie.

Lampa vintage boczna stylizowana na świecznik idealnie sprawdzi się, gdy ma być jedyną ozdobą ściany. Ciekawy klosz oraz kształt lampy jest wystarczającą dekoracją ściany. Umieszczanie innych elementów dekoracyjnych nie jest potrzebne.

Lampy retro mają bardzo wiele wzorów i mogą sprawdzić się w wielu wariantach stylistycznych. Warto jednak pamiętać, że lampy stylizowane na świeczniki są bardzo okazałe i nie lubią towarzystwa innych dekoracji. Lampy metalowe są bardziej stonowane i świetnie sprawdzą się jako podświetlenie dekoracji ściennych.