Skip to content Skip to footer

Najczęściej spotykane problemy podczas remontu łazienki

Łazienka jest jednym z najtrudniejszych pomieszczeń do aranżowania a co za tym idzie nastręcza spore problemy również podczas remontu. Do podstawowych problemów w łazienkach zaliczyć można ograniczenie, z którym spotkamy się w zakresie rozmieszczenia części urządzeń takich, jak wanna, prysznic, czy WC. O ile meble możemy ustawić sobie dowolnie, o tyle ustawienie wanny zależy od tego, w jaki sposób stworzony jest pion kanalizacyjny w naszej łazience.


Z tego powodu wykonanie remontu w łazience wymaga odpowiedniego planowania. Na początku warto zacząć od dokonania pomiarów i wykonanie na jej podstawie szkiców rozmieszczenia poszczególnych urządzeń oraz mebli. W ten sposób będzie można określić ile przestrzeni użytkowej zajmą niezbędne w łazience urządzenia a ile będziemy mieli wolnej przestrzeni na zastosowanie różnych dodatków.

W łazience, która ma mniej niż trzy metry kwadratowe nie powinniśmy się decydować na wannę. Dodatkowo wanna czy prysznic muszą znaleźć się w takim miejscu, by zachować spadek rur w stronę pionu kanalizacyjnego. Jeśli chcemy nieco oddalić wannę czy prysznic od pionu kanalizacyjnego możemy musieć zastosować podwyższenie.

Niezbędne urządzenia w łazience

Planowanie rozmieszczenia urządzeń w łazience zaczynamy od wanny oraz WC. Jest to, szczególnie ważne, gdy w łazience nie dysponujemy odpowiednią ilością przestrzeni użytkowej, która pozwalałaby nam na stworzenie idealnej łazienki. W takim przypadku konieczne jest realizowanie planu, który pozwala na uzyskanie jak największej funkcjonalności. W mniejszych łazienkach warto również pomyśleć o różnych rozwiązaniach w zakresie zastosowania materiałów wykończeniowych, budowlanych, które pozwalają na wizualne zwiększenie postrzeganej w łazience przestrzeni.

Przed remontem musimy również zdecydować czy planujemy modyfikować rury sanitarne, kanalizacyjne. Należy brać pod uwagę, że nie zawsze będzie to możliwe a co za tym idzie nie będziemy mieli możliwość korzystniejszego ustawienia urządzeń sanitarnych czy to w małej, czy dużej łazience. Obecnie modne jest, by niezbędne urządzenia łazienkowe umieścić w dużej łazience na wyspie, ale bardzo często takie rozwiązanie można zastosować jedynie w łazienkach budowanych od podstaw.

Do sprawnej realizacji remontu przydadzą się dobre narzędzia. Nie te zakurzone z piwnicy, ale porządne do dedykowanych prac. Czy trzeba je kupować? Niekoniecznie – przy pojedynczym remoncie wynajem będzie tańszy i szybszy (oszczędzamy czas na wyborze odpowiedniego sprzętu). W kraju działają dziś wypożyczalnie sprzętu budowlanego i remontowego, gdzie bez problemu – nawet jako osoba prywatna – możemy w godzinę uzupełnić warsztat pracy.

Podłoże w łazience

Większy remont w łazience wymaga usunięcia płytek, farby, które już znajdowały się na ścianach czy podłogach. Jeśli zrywamy płytki i chcemy położyć nowe konieczne może być wykonanie wyrównania powierzchni ścian, co trzeba brać pod uwagę przy określaniu czasu, który trzeba będzie poświęcić by wykonać remont. Kładzenie płytek na niewyrównanej powierzchni to po pierwsze stworzenie nieestetycznie prezentujących się ścian a po drugie możliwość doprowadzenia do sytuacji, w której płytki będą odpadały od powierzchni ścian.

Przy malowaniu ścian farbami znacznie rzadziej spotkamy się z sytuacją, w której trzeba będzie wyrównywać powierzchnię. Z drugiej strony bywa konieczne, by stworzyć odpowiednie podłoże pod farby akrylowe czy lateksowe. Nieprzygotowana powierzchnia ścian może sprawić, że ściany nie będą mogły oddychać.

Innym problemem, który może się pojawić jest dostawanie się wody pod ściany, co może prowadzić znów do odprysków. W ten sposób można doprowadzić do sytuacji konieczności wykonania poprawy już wykonanych prac remontowych.

Izolacja łazienkowa

Stworzenie w łazience izolacji przeciwwilgociowej pozwala na zapewnienie większego komfortu korzystania z łazienki. Izolacja jest doskonałym rozwiązaniem zarówno w kuchni, jak i łazience, czyli w pomieszczeniach, które narażone są na kontakt z wodą.

Izolację warto stworzyć w przy umywalce czy kabinie prysznicowej. Izolację można umieścić wyłącznie na określonej powierzchni łazienki, ale można również zdecydować się na ułożenie jej, aż do samego sufitu. Pozwala to w pełni zabezpieczyć ściany przed działaniem wilgoci. Ważne jest, by zabezpieczyć całą podłogę w łazience, która znajduje się wokół wanny oraz ściany nad podłogami, jednak ułożenie izolacji jest czasochłonne, co warto brać pod uwagę przy planowaniu remontu.