Skip to content Skip to footer

Oświetlenie w naszych domach

Zimową porą częściej zwracamy uwagę na sposób oświetlenia w naszych domach. Zwłaszcza ostatnio, kiedy miejsce zamieszkania stało się dla wielu osób również miejscem pracy i nauki.

Wydajność

W pochmurne jesienne i zimowe dni właściwe oświetlenie pokojowe ma wpływ na nasze samopoczucie oraz na wydajność naszej pracy. Wybierając żyrandole i kinkiety trzeba jednak pamiętać, że zarówno nadmiar jak i niedobór oświetlenia negatywnie oddziałuje na nasz wzrok i funkcjonowanie.

Na szczęście ładne lampy pokojowe mogą być także bardzo wydajnym i praktycznym źródłem oświetlenia.

Stylistyka

Sklepy z lampami posiadają szeroki wybór różnych modeli lamp. Łatwo znaleźć więc coś odpowiadającego wizualnie i estetycznie przyszłemu właścicielowi. Projektanci lamp pokojowych uwzględniają zawsze, że lampa to nie tylko element dekoracyjny wnętrza, ale przede wszystkim przedmiot użytkowy. Biorą więc pod uwagę najnowsze badania naukowców odnośnie wpływu sztucznego oświetlenia na funkcjonowanie ludzi i zwierząt.

Zdrowie

Niezależnie od rodzaju wybranych lamp, oświetlenie pokojowe musi być bezpieczne. Dlatego warto zwrócić uwagę na emitowaną barwę światła. Żyrandole i kinkiety często umieszczamy w salonach, jadalniach czy sypialniach. Warto zamontować w nich żarówki emitujące ciepłą naturalną barwę światła. Takie światło będzie wspomagać nasz relaks i odpoczynek. Natomiast lampy pokojowe umieszczane w miejscach pracy powinny być wyposażone w żarówki emitujące białą naturalną barwę światła. Dzięki niej łatwiejsza będzie koncentracja, wyraźniejsze kolory i szczegóły.

Oszczędność

Myśląc o oświetleniu wiele osób bierze też pod uwagę koszty z nim związane. Zakup lamp to jedna rzecz, druga to koszty stałe związane z ich używaniem. Do wielu miejsc zaleca się więc oświetlenie o zimnej białej barwie. Takie światło pobudza organizm i mocno rozświetla pomieszczenia. Nie stworzy jednak klimatu takiego jak lampki emitujące ciepłą barwę światła.

Oświetlenie to jedna z ważniejszych właściwości środowiska, w którym żyjemy. Rozświetlone domy i mieszkania pozwalają nam wygodnie i dłużej funkcjonować w ciągu dnia. Dzięki różnego rodzaju lampom, większym i mniejszym, możemy pracować, uczyć się, oddawać pasjom i odpoczywać.